Home Dieta Wyroby regionalne
0

Wyroby regionalne

0

Bez wątpienia w dzisiejszych czasach na znaczeniu zyskują wszelkiego rodzaju wyroby i produkty regionalne oraz naturalne, tworzone na podstawie starych, ścisłych receptur, coraz częściej wybierane jako „pamiątki” z podróży do danego regionu, niż kubki, magnesy na lodówkę czy breloczki do kluczy z przedstawionymi na nich charakterystycznymi dla danego obszaru miejscami.

Można zauważyć coraz to większą dbałość o kulturę i tradycję, pamięć o nich oraz działania, mające na celu ich podtrzymanie i kontynuowanie. Ponadto promocja żywności wysokiej jakości oraz zapewnienie odpowiednich warunków jej produkcji jest także wspierana przez Unię Europejską.

Znaczenie wyrobów regionalnych

Duży wybór różnorodnych produktów oraz stosunkowo łatwa dostępność sprawia, że rosną także oczekiwania konsumentów. Ważne jest odpowiednie oznakowanie pochodzenia produktu, obszerne informacje o jego jakości i składzie. Ułatwia to identyfikację określonego produktu oraz podkreśla związek z miejscem, w którym wstępuje lub jest produkowany.

Obecnie kupić można dosłownie wszystko: od żywności nafaszerowanej po brzegi chemią, po produkty zdrowe, naturalne, a przede wszystkim tradycyjne, które ostatnio zaczynają zyskiwać popularność. To właśnie te produkty stają się najlepszą promocją danego regionu, zwiększając jego atrakcyjność, chroniąc istniejące na nim dziedzictwo kulturowe oraz zapewniając jego rozwój, w tym rozwój turystyki.

Góralskie oscypki

Wypoczynek w Tatrach nieodłącznie każdemu kojarzy się z aromatycznymi, wędzonymi i smażonymi oscypkami z żurawiną. Charakterystyczny ser, wytwarzany w specjalny sposób, z mleka owczego jest niewątpliwie wizytówką Podhala. Został on także od 2007 roku produktem chronionym przez prawo unijne, uznanym jako produkt regionalny. Poza Małopolską można go spotkać również na Śląsku.

Miody

Niemalże każde województwo może poszczycić się swoim miodem. Wybierając się na Mazury, nie sposób nie wybrać miodu drahimskiego ( wyrabianego na Pojezierzu Drawskim). Jest to miód nektarowy o wyrazistym smaku. Miód kurpiowski to produkt charakterystyczny dla Mazowsza i Podlasia, wyróżniający się korzennym smakiem. Bory Dolnośląskie zajmują się natomiast wyrobem miodu wrzosowego. Jego zawartość to aż 80% pyłku wrzosowego.

Wyroby piekarnicze

Nie da się przejść obojętnie, jeśli w powietrzu unosi się aromatyczny zapach świeżego pieczywa, ledwie co wyciągniętego z pieca. Obowiązkowym punktem wyjazdu do Wielkopolski jest popołudniowa kawa z rogalem świętomarcińskim, nafaszerowanym białym makiem oraz polanym lukrem, wypiekanym od 1891 roku. Kraków słynie z obwarzanków z makiem, solą czy sezamem, natomiast na Śląsku zjemy przepyszny kołacz śląski z makiem, jabłkiem lub serem.

W każdym regionie znajdziemy coś, co z łatwością zachwyci nasze podniebienie i sprawi, że z chęcią będziemy wracać w to miejsce, a ponadto będziemy mogli zachęcić do tego naszych najbliższych, w ten sposób pozwalając każdemu na poznanie nowych tradycji i zwyczajów.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *