Home Dzieci i ciąża Wychowywanie introwertycznego dziecka – kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę

Wychowywanie introwertycznego dziecka – kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę

0

Introwersji nie należy uznawać za chwilowy stan, z której dziecko powinno wyrosnąć, ani nie należy mylić jej z ogólną nieśmiałością. Przecież wszyscy różnimy się nieco między sobą i każdy z nas ma odmienne potrzeby, jeśli chodzi o socjalizację i kontakty społeczne. Introwertyk to po prostu osoba o pewnych określonych potrzebach. Introwertycy dobrze czują się w towarzystwie innych, o ile pozwolimy, by interakcje społeczne mogły odbywać na własnych zasadach – niezależnie od tego czy mówimy tu osobach dorosłych, czy o dzieciach.

Jakość relacji jest ważniejsza niż ich ilość

Jeśli nasze introwertyczne dziecko ma tylko jednego lub dwoje przyjaciół, nie należy z góry zakładać, że to za mało i naciskać na próby powiększenia kręgu znajomych. Należy pozwolić dziecku zdecydować samemu, jaka grupa przyjaciół będzie wystarczająca.

Dla introwertyków interakcje społeczne potrafią być naprawdę wyczerpujące, dlatego dzieci o tym typie osobowości często dbają bardziej o jakość relacji niż ich ilość i mogą nie znajdować przyjemności w aktywnościach, do których potrzeba wielu osób.

Introwertyczne dziecko prawdopodobnie dużo lepiej będzie się czuło, spędzając czas z tylko jedną osobą jednocześnie i w takim wypadku należy mu na to pozwolić. To właśnie w takiej sytuacji dziecko jest w stanie czerpać z relacji maksimum korzyści dla swojego rozwoju.

Jak nie pomylić zdrowej potrzeby samotności z depresją?

Wielu rodziców martwi się, gdy ich dziecko lubi spędzać czas w samotności, ponieważ wiedzą, że jest to jeden z objawów dziecięcej depresji. Jednak u dziecka cierpiącego na depresję samotność ma inny charakter i towarzyszą jej inne objawy, niż w przypadku dziecka, które po prostu jest introwertykiem. Zaliczamy do nich smutek, utratę zainteresowania otoczeniem i lubianymi przez dziecko czynnościami, zmianę w trybie snu i wahania apetytu.

Dziecko, które jest po prostu introwertykiem, prawdopodobnie często będzie potrzebowało czasu dla siebie, ale wciąż pozostanie wesołe i zaangażowane w swoje ulubione czynności. Jeśli mimo to mamy wątpliwości, czy upodobanie do samotności naszego dziecka nie wiąże się z niczym niepokojącym, miejscem, w którym uzyskamy szczegółowe odpowiedzi, jest poradnia psychologiczna. Psycholog dziecięcy to osoba, która specjalizuje się w pracy z dziećmi i potrafi rozpoznać wszelkie niepokojące zaburzenia zachowania.

Czas spędzony w samotności jest introwertykom szczególnie potrzebny

Wychowując introwertyczne dziecko, należy pamiętać, że interakcje społeczne, nawet gdy są lubiane i pożądane, mogą być dla dziecka psychicznie i emocjonalnie wyczerpujące. Nie martwmy się więc, gdy po spotkaniu z członkami rodziny lub przyjaciółmi dziecko będzie potrzebowało spokoju i odpoczynku w odosobnieniu. Nie świadczy to o żadnych nieprawidłowościach w jego rozwoju, ani nie jest powodem do niepokoju. Przeciwnie – oznacza, że dziecko jest niezwykle świadome swoich potrzeb i ma opanowane mechanizmy na ich zaspokojenie.

Może się zdarzyć, że po braniu udziału w aktywnościach wymagających kontaktów towarzyskich dziecko straci humor, będzie markotne i drażliwe. To normalne i jest oznaką tego, że musimy pozwolić mu odpocząć w bezpiecznym, spokojnym miejscu z dala od zgiełku.

Jeśli wciąż mamy wątpliwości co do tego, czy odpowiednio wychowujemy introwertyczne dziecko, rozwiać je pomoże psycholog dziecięcy. Warto zorientować się gdzie w okolicy znajduje się poradnia psychologiczna, która służyć będzie nam pomocą kiedy napotykamy jakieś trudności.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *