Home Medycyna Bezsenność – jak sobie z nią radzić?

Bezsenność – jak sobie z nią radzić?

0

bezsennośćBezsenność. Trudno wyobrazić sobie życie bez snu. Jego niedobór może powodować złe samopoczucie, a skrajnych przypadkach wyczerpanie i inne problemy zdrowotne. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie na sen. Jednym wystarcza kilka godzin, podczas gdy innym nie wystarcza dwanaście godzin. Czas przeznaczony na sen to czas regeneracji naszego organizmu. Sen ma istotny wpływ na procesy życiowe. Dzięki niemu poprawnie działa metabolizm, który wpływa na wagę ciała. Będąc wyspanym, człowiek dużo lepiej radzi sobie z wyzwaniami dnia codziennego, a także jest bardziej skoncentrowany.

Trochę faktów o śnie i bezsenności

Na początek należy powiedzieć, że snu nie da się niczym zastąpić. Są oczywiście napoje i specyfiki, które pobudzają organizm, ale działają one na krótką metę i tak czy inaczej organizm potrzebuje się wyspać. Optymalna ilość godzin dla organizmu to 8 godzin. Badania naukowców dowiodły, że już tylko sześć godzin daje efekty porównywalne z piciem alkoholu, a przy czterech godzinach snu organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jeszcze mniejsza ilość snu może doprowadzić nawet do halucynacji. Nadmiar snu z kolei również nie jest korzystny. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w objęciach morfeusza może doprowadzić do otyłości, obniżenia odporności organizmu czy do chorób serca. Jak wspomagać zdrowy sen?

Bezsenność – siła przyzwyczajenia

Przede wszystkim należy przyzwyczaić się do regularnych godzin chodzenia spać. Nasz organizm uwielbia przyzwyczajenia. Podobnie jest z dietą, podczas której przyzwyczajamy organizm do regularnych godzin posiłków. Gdy wykształcimy swego rodzaju nawyk, poczujemy różnicę w niedługim czasie.

Przede wszystkim relaks

Gdy leżymy w łóżku i nie możemy zasnąć, to najlepiej nie leżeć w nim bezczynnie. Warto czasem wstać i zrobić coś odprężającego. Łóżko powinno być miejscem, które służy wyłącznie relaksowi i spaniu. Dlatego właśnie nie uczmy się w nim, nie pracujmy i nie jedzmy. Jedzenie w łóżku może dodatkowo spowodować, że pojawią się w nim okruszki, które będą uwierać podczas próby zaśnięcia.

A co z jedzeniem przed snem?

Choć dietetycy i inni specjaliści od zdrowego trybu życia nakłaniają do niejedzenia po godzinie 18, czy niejedzenia przed snem to nie wolno iść do łóżka na głodzie. Jeśli położymy się głodni, będziemy wiercić się i myśleć o wszystkim innym, tylko nie o spaniu. Najadanie się przed snem również nie jest zbyt wygodne. Nie dość, że zaburza metabolizm, to istnieje ryzyko, że mogą się przyśnić koszmary. Najlepiej zachować w tym wypadku zasadę złotego środka.

Szkodliwe drzemki w ciągu dnia

Osoby śpiące w ciągu dnia zwykle mają problem by zasnąć w nocy. Jeśli jednak drzemka już jest konieczna to dobrze by było, aby trwała niedużej niż pół godziny. Według badań przeprowadzonych przez naukowców najlepsza drzemka powinna trwać przez 26 minut. Bez względu na to jednak, czy lubicie spać w dzień czy nie, najlepiej tego nie robić.

Spacerowanie i aktywny tryb życia

Lepszemu snu i relaksowi służy na pewno aktywne spędzanie czasu. Dlatego po pracy warto przejść się na dłuższy spacer lub uprawiać wieczorny jogging. Uprawianie tych rodzajów sportu nie tylko poprawia jakość snu, ale podnosi również kondycję fizyczną i poprawia nastrój oczyszczając umysł ze złych myśli.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *