Home Medycyna Charakterystyka czerniaków
0

Charakterystyka czerniaków

0

Charakterystyka czerniakówCzerniak to bez wątpienia najgroźniejszy z nowotworów skóry. Rozwija się z komórek barwinkowych i zwykle atakuje naskórek, jednak w niektórych przypadkach pojawiać się może na błonach śluzowych jamy ustnej, przełyku, gałek ocznych oraz narządów płciowych. Przedstawiamy charakterystykę czerniaka.

Czerniak – cechy morfologiczne

Na rozpoznanie czerniaka we wczesnym jego stadium pozwala badanie histopatologiczne. Przeprowadza je lekarz, który pobiera wycinek zmienionego naskórka.

– Z punktu widzenia morfologicznego czerniak jest zmianą barwinkową o wielkości powyżej 5 mm. Aby upewnić się, że oglądane znamię nie jest czerniakiem, podejrzane przebarwienie musi zostać dodatkowo przebadane pod dermatoskopem – mówi nasz rozmówca ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed.

Czerniak – objawy

Czerniak rozwijać się może na podłożu istniejących już znamion barwnikowych, ale także powstawać na niezmienionej skórze. Podstawą do niepokoju powinny być wszelkiego rodzaju zmiany dotyczące istniejących znamion.

Po konsultację lekarską zgłosić się należy z pewnością wtedy, gdy

  • znamię zmieni kształt i zabarwienie,
  • znamię ulegnie powiększeniu lub zgrubieniu,
  • wokół znamienia pojawi się zaczerwienienie,
  • znamię krwawi lub swędzi.

Zmiany w obrębie znamienia, które budzą niepokój onkologiczny określa się jako ABCD, co oznacza:

  • A – asymetrię (zmiana kształtu z okrągłej na niesymetryczną),
  • B – brzegi (postrzępione, nierówne),
  • C – kolor (z ang. colour, ściemnienie, rozjaśnienie lub różne zabarwienia w obrębie jednego znamienia),
  • D – rozmiar (z ang. diameter, wszelkie znamiona powyżej 6 mm).

Przyczyny powstawania czerniaków

Podstawową i główną przyczyną pojawiania się czerniaka jest nadmierna ekspozycja na słońce. Największą wykrywalność czerniaka notuje się po okresie wakacyjnym, co jest dowodem niestosowania się do ostrzeżeń i zaleceń dermatologów.

Do powstawania czerniaka przyczynia się nie tylko opalanie na słońcu, ale także w solarium. Niewielki procent zachorowań ma również podłoże genetyczne. Zdecydowanie bardziej na występowanie choroby narażone są osoby o bardzo jasnej karnacji, piegach, pieprzykach i rudych włosach.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *