Home Medycyna E-papierosy – zdrowsza alternatywa dla papierosów?

E-papierosy – zdrowsza alternatywa dla papierosów?

0

e-papierosyOd kilku lat na ulicach można zobaczyć coraz więcej osób, które zamiast zwykłych papierosów palą ich elektroniczne zamienniki. E-papierosy, bo o nich mowa, na dobre zrewolucjonizowały rynek dla palaczy. Ich niewątpliwym plusem jest mniejsza toksyczność i nie wydzielanie takich ilości śmierdzącego dymu papierosowego jak w przypadku tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Według najnowszych badań, dym papierosowy zawiera w sobie około 5000 związków chemicznych, z czego najbardziej trujące dla ludzkiego organizmu są cyjanowodór, tlenek węgla, tlenki azotu, kadm czy di siarczek węgla. Ogólnie rzecz biorąc w dymie papierosowym znajdują się 93 szkodliwe i potencjalnie szkodliwe substancje. Sam dym z papierosów jest jedną z głównych przyczyn chorób i przemian nowotworowych w naszym organizmie. Dla porównania, e-papierosy zawierają maksymalnie do 7 z tych substancji w ilościach śladowych, które nie są w stanie nam zaszkodzić.

Czy e-papierosy szkodzą?

Przeciwnicy elektronicznych papierosów bardzo często używają argumentów o glikolu propylenowych, który ma powodować zagrożenie życia dla użytkowników tych urządzeń. Czy mają rację? Przyjrzyjmy się temu.

Glikol propylenowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, medycznym i farmaceutycznycm. Bywa używany jako konserwant, emulgator, a także jako baza dla wielu leków podawanych doustnie i naskórnie. Glikol przyjmujemy również podczas stosowania płynu do płukania ust czy dezodorantów w sztyfcie, czyli produktów pozwalających dbać o codzienną higienę i świeżość. Jego szerokie zastosowanie w wielu gałęziach produkcji świadczy o tym, że nie jest on substancją toksyczną.

Toksyczność glikolu propylenowego jest bardzo nikła. Żeby mógł on zaszkodzić, człowiek o masie około 70 kilogramów musiałby przyjąć go od 0,5 do 3 kilogramów. Prawdopodobieństwa zatrucia tą substancją jest bardzo nikłe, zwłaszcza że nie kumuluje się on w organizmie, tylko jest permanentnie wydalany. Użytkownicy e-papierosów zużywający dziennie 2 mililitry liquidu, przyjmują tylko 1,6 grama glikolu propylenowego. Jak widać, jest to więc argument bardzo nietrafiony, a jego używanie świadczy o bardzo niewielkiej wiedzy osoby, która go przywołuje.

E-papierosy niekoniecznie są zdrowszym zamiennikiem dla tradycyjnych papierosów, ale mogą być dobrym początkiem drogi do rzucenia tego uciążliwego nałogu.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *