Home Medycyna Łojotokowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?
0

Łojotokowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

0

łojotokowe zapalenie skóry objawy i leczenieŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry to dokuczliwa i długotrwała choroba skóry mająca charakter nawrotowy. Czym jest powodowana i jak sobie z nią radzić?

Skąd się bierze łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry powodowane jest nadwrażliwością na drożdżo-podobnego grzyba z rodzaju Malassezia. Malassezia to rodzaj lipofilnych grzybów wchodzących w zwykły skład skóry. W pewnych określonych przypadkach mogą powodować schorzenia. Dokładnie następuje to w przypadku zaburzeń układu immunologicznego organizmu. Naskórek się złuszcza i powstają stany zapalne. ŁZS pojawia się również przy chorobie Parkinsona, zażywaniu określonych leków bądź przy niedoborze witamin z grupy B i cynku, a także w sytuacji, gdy zaniedbana jest higiena ciała.

Nie wolno lekceważyć ŁZS, ponieważ cierpi na nie około 50% populacji dorosłych osób. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego schorzenia. U większości osób choroba ma wygląd łupieżu, w skrajnych przypadkach jednak mowa jest o złuszczaniu dużych ilości naskórka i ogniskach zapalnych na skórze.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

ŁZS określane jest też mianem wyprysku łojotokowego. Zwykle objawy występują na skórze owłosionej czy też bogato wyposażonej w gruczoły łojowe. Na miejscach dotkniętych przez tę chorobę może pojawić się rumień i złuszczanie naskórka jednocześnie. Czasem objawom towarzyszy swędzenie skóry. Jak zostało napisane wcześniej, najczęściej spotykanym objawem łojotokowego zapalenia skóry jest łupież we włosach. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaognienia skóry i sporych nawarstwień naskórka i złuszczaniu się go. ŁZS, ze względu na swoje objawy, często mylone jest z łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry. W przypadku każdej z tych chorób warto przeciwdziałać im od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Zlekceważenie ich może okazać się kłopotliwe.

ŁZS – sposoby leczenia

W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem odnośnie sposobów leczenia łojotokowego zapalenia skóry.

Schorzenie leczy się specjalistycznymi kosmetykami. Na przykład może to być szampon z cyklopiroksolaminą w swoim składzie. Stosuje się również szampony z ketokonazolem czy też z pirytionianem cynku. W przypadku pojawienia się ŁZS w miejscach mniej owłosionych należy stosować kremy przeciwgrzybiczne oraz kortykosteroidy. Przy ostrzejszych przypadkach lekarze zalecają również stosowanie doustnych leków przeciw grzybicy.

Zamiast leczyć – zapobiegaj

Zamiast narażać się na kłopotliwe i długotrwałe leczenie, można przeciwdziałać chorobom. Jeśli wiecie, że wasza skóra jest podatna na łojotokowe zapalenie, wówczas należy regularnie stosować specjalistyczne środki do pielęgnacji skóry. Do tego typu kosmetyków zaliczają się szampony, peelingi złuszczające i przeciwłojotokowe oraz kremy przeciwgrzybiczne. Aby nie narazić wrażliwej skóry na ŁZS warto również zwrócić uwagę na żel do mycia i mydło, które nie mogą zbytnio wysuszać skóry i jej podrażniać.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *