Home Medycyna Migrena – niebezpieczny ból głowy
0

Migrena – niebezpieczny ból głowy

0

migrenaMigrena i niebezpieczeństwa z nią związane

Migrenawedług danych zebranych przez naukowców problem migreny dotyczy 11% populacji na całym świecie. W Polsce na te dolegliwość cierpi około 4 milionów osób. Czym jest migrenowy ból głowy?

Migrena – tajemnicza choroba?

Lekarze i naukowcy nie są w stanie stwierdzić, co dokładnie jest przyczyną migreny. Są oczywiście pewne hipotezy, ale nie znajdują one stuprocentowego potwierdzenia we wszystkich przypadkach. Jedną z najbardziej prawdopodobnych teorii jest destabilizacja gospodarki serotoninowe w organizmie. Naczynia wewnątrz-czaszkowe rozszerzają się i podrażniają struktury około tętnicze, wokół których znajdują się olbrzymie ilości receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Lekarze wiedzą też, że bólom migrenowym sprzyja otyłość, niedoczynność tarczycy oraz nadciśnienie tętnicze.

Migrena to nie tylko ból głowy

Choć migrena nieodmiennie kojarzy się z bólem głowy, to nie jest to jedyna rzecz, która towarzyszy tej chorobie. Osoby często cierpiące na migreny zwracają uwagę, że zdarzają im się zaburzenia czucia, niedowład kończyn, odrętwienie kończyn, a także zaburzenia wzroku. Mogą przydarzyć się również wymioty. W zasadzie jedyne co można zrobić podczas ataku migreny to położyć się w ciemnym pokoju, przykryć kocem i zasnąć. Migrenie towarzyszy też nadwrażliwość na światło, dźwięk, zapachy, a także zaburzenia mowy. U różnych osób bóle pojawiają się z różną częstotliwością. U jednych ataki będą występowały kilka razy w roku, a u innych nawet kilkadziesiąt razy.

Jakie są objawy migreny?

Wśród najczęstszych objawów migrenowego bólu głowy wymienia się silny, tętniący ból w okolicy skroni mający charakter napadów. Poza nim występuje drażliwość, zmęczenie, nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapach, nudności i kłopoty ze wzrokiem.

Sposoby leczenia migreny

Niestety nie ma jednego, skutecznego sposobu leczenia migreny. U różnych osób ma ona inne nasilenie i objawy, dlatego lekarzom trudno doradzić coś konkretnego i skutecznego. Chorzy na migrenę przyjmują zwykle coraz to silniejsze leki przeciwbólowe. Często testowane są też różne domowe sposoby, a co bardziej zdesperowani sięgają po medycynę niekonwencjonalną i alternatywną. Z leczeniem migreny wiąże się jednak pewne niebezpieczeństwo. Niewłaściwe leczenie migreny może powodować poważne komplikacje w postaci uzależnienia od leków przeciwbólowych, przewlekłej migreny czy migrenowego zawału mózgu.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *