Home Nauka Freelancing w programowaniu, czy tego rodzaju współpraca się sprawdza?
0

Freelancing w programowaniu, czy tego rodzaju współpraca się sprawdza?

0

Freelancing jest metodą pracy, która zyskuje coraz większą popularność wśród programistów. Najczęściej wybierana jest ona przez osoby, które mają dosyć pracy w dużych korporacjach, jako jeden z członków zespołów i wolą pracować na własny rachunek. Praca jako freelancer posiada tyle samo zalet co wad. By pracować jako wolny strzelec trzeba wykazać się pewnymi predyspozycjami, które sprawią, że poszukiwanie zleceń oraz ich terminowe wykonanie nie będzie dla nas trudnością.

Korzyści płynące z działania jako freelancer.

Wśród zalet, które przemawiają za rozpoczęciem pracy jako programista-freelancer są elastyczne godziny pracy. Jako freelancerzy odnajdą się osoby, które męczyły regularne godzinach pracy w biurze. Będąc swoim szefem sami wyznaczają sobie godziny, w których pracują. Jest to dobra opcja dla osób, które pracować w nocy i spać do południa, czy korzystać z możliwości spontanicznych wyjazdów, na jakie nie pozwalała im praca na etacie. Pracując jako freelancer nie musimy również ograniczać się do tego gdzie chcemy pracować. Możemy korzystać z przestrzeni co-workingowych, pracować w domu, kawiarni, czy gdziekolwiek mamy ochotę. Freelancerzy mamy również większą kontrolę nad tym jakie zlecenia przyjmujemy. Wykonując projekty dla pracodawcy jest się skazanym na klientów firmy. Działając jako wolnym strzelec, możemy wybierać klientów według indywidualnych preferencji. Bycie sobie szefem wiąże się również z zachowaniem wszystkich zysków firmy. Zamiast pracować za zryczałtowaną pensję, można dowolnie wykorzystać zarobione pieniądze inwestując w prowadzoną dzielność lub przeznaczając je na własne wydatki.

Wady programowania jako freelancer.

Niestety bycie wolnym strzelcem wiąże się również z pewnymi trudnościami, które sprawiają, że nie każda osoba będzie w stanie pracować jako freelancer. Po pierwsze, bycie wolnym strzelcem równa się z nieustanną pracą. Gdy pracujemy w firmie pełnej innych osób odpowiedzialnych za jej różne procesy biznesowe, możemy skupić się wyłącznie na programowaniu. Pracując na własny rachunek sami musimy zadbać o każdy element naszej pracy – szukać zleceń, ustalać warunki współpracy podczas spotkań z klientami, reklamować swoją działalność, zajmować się księgowością i tak dalej, i tak dalej. Freelancing to również nieustające obciążenie zawodowe. Rezygnując z umowy o pracę w czyjeś firmie na rzecz samozatrudnienia tracimy wszystkie benefity, jakie dawał nam pracodawca. Działając na własny rachunek nie mamy już płatnych dni chorobowych, ani czasu czasu na wakacje do wykorzystania. Każdy dzień urlopu to dzień, w którym nie otrzymasz zapłaty. Freelancing z jednej strony związany jest ze swobodą, ale z drugiej strony idzie z nim w parze niestabilność i ryzyko niepowodzenia. Daje on szansę na zyskani renomy i uznania wśród klientów, ale równocześnie niesie ze sobą ryzyko utraty płynności gotówkowej.

Zródło: TeamQuest.pl

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *