Home Nauka Szambo ekologiczne – czy warto?
0

Szambo ekologiczne – czy warto?

0

Jak działa szambo ekologiczne

Kiedy działka nie posiada przyłącza wodociągowego, konieczny staje się wybór pomiędzy szambem a domową oczyszczalnią ścieków. Czym się różni od pozostałych rozwiązań i jakie zalety ma szambo ekologiczne?

Jak działa szambo ekologiczne?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego w jaki sposób działa szambo ekologiczne. Pod tym względem niewiele różni się od szamba tradycyjnego. Co prawda nieczystości również zbierają się w zamkniętym pojemniku, jednak ekologiczne szambo posiada także niektóre rozwiązania stosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków – nieczystości poddawane są naturalnym procesom, dzięki którym stają się nieszkodliwe dla środowiska. Stanowi ono zbiornik, który także trzeba regularnie opróżniać, podobnie jak szambo tradycyjne.

Konstrukcja szamba ekologicznego jest prosta. Składa się z:

  • dopływu ścieków,
  • włazu rewizyjnego,
  • korpusu,
  • systemu odpowietrzającego.

Nieczystości, które trafiają do osadnika gnilnego są rozkładane w naturalny sposób.Co dwa lata należy w nim wymieniać osadnik filtry.

Szambo ekologiczne a przydomowa oczyszczalnia

W przydomowej oczyszczalni ścieki również są rozkładane do postaci naturalnej cieczy, jednak ekologiczne szambo jest łatwiejsze w instalacji. Może też pozostawać nieużywane przez dłuższy czas. Nie wymaga też tak wysoko przepuszczalnych gruntów, jak oczyszczalnia, nie wymaga też tak dużej powierzchni działki. Można wybudować je przy wysokim poziomie wód gruntowych.

Jeśli chodzi o ceny – są one zróżnicowane, a ekologiczne szambo, chociaż zazwyczaj tańsze, może dorównywać pod tym względem przydomowej oczyszczalni.

Szambo ekologiczne a tradycyjne

Przede wszystkim różnią się od siebie nie tylko sposobem działania, ale przede wszystkim budową wynikającą z nich trwałością. Tradycyjne szamba wykonywane są z betonowych części uszczelnionych piankami lub klejami, co niekorzystnie wpływa na ich wytrzymałość. Są też budowane na miejscu budowy.

Szamba ekologiczne wykonane są z prefabrykatów, są bardziej szczelne, odporne na nacisk gleby. Istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia i wydostania się nieczystości na zewnątrz.

Podobnie jak tradycyjne szambo i oczyszczalnia, ekologiczne szambo musi spełniać określone wymogi co do odległości od granic działki i studni. Ekologiczne także wymaga regularnego wywozu nieczystości.

Rodzaje szamb ekologicznych

  • szamba z tworzywa sztucznego

Są to najczęściej spotykane rodzaje. Są bardzo lekkie, wygodne w montażu, szczelne, wytrzymałe. Charakteryzują się dużą odpornością na zmienne temperatury, a dzięki swojej prostej konstrukcji, są łatwe w montażu. Istnieje także możliwość rozbudowania ich oraz przeniesienia, dlatego będą dobrym rozwiązaniem np. dla pensjonatów. Często mają jednak mniejszą pojemność niż betonowe.

  • szamba z betonu

Podobnie jak te z tworzywa sztucznego, betonowe szamba ekologiczne również tworzone są z prefabrykatów. Wyróżniają się większą niż zwykłe trwałością i szczelnością. Są jednak nieco trudniejsze w montażu niż szamba z tworzywa. Wymagają utwardzonego gruntu do transportu, urządzenia hydraulicznego do osadzenia.

Koszty eksploatacji szamba ekologicznego

Koszty eksploatacji szamba ekologicznego zależne są oczywiście od wielu czynników: liczby domowników, wielkości szamba. Do standardowego budynku jednorodzinnego montuje się szamba o pojemności 12 m3 – ich koszt to ok. 5 tysięcy złotych, które należy opróżniać raz na ok. 6 miesięcy.

Trudno więc odpowiedzieć na pytanie: czy warto. W porównaniu z szambem tradycyjnym – z pewnością. Jednorazowy wydatek na zakup będzie większy, ale wyższą cenę wynagrodzi łatwiejszy montaż oraz zdecydowanie większa trwałość – nawet kilkadziesiąt lat bez usterek.

Jeśli zaś chodzi o koszty eksploatacji, lepszym wyborem będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków, która także jest rozwiązaniem ekologicznym i trwałym. Nie wymaga jednak regularnych wywozów nieczystości, a jedynie wymianę filtrów i osadników. Warto jednak pamiętać o tym, że ekologiczne szambo to mniejsze wymagania dotyczące gleby i wielkości działki, niż te w przypadku oczyszczalni.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *