Home Przemysł Automatyczne stanowiska sortujące z wypalarką laserową – przyszłość zautomatyzowanej produkcji

Automatyczne stanowiska sortujące z wypalarką laserową – przyszłość zautomatyzowanej produkcji

0

Wypalanie laserowe jako metoda cięcia produktów sprawdza się już od lat i jest obecne chyba najpowszechniej wykorzystywana. Cięcie laserowe jest relatywnie tanie, szybkie, a przede wszystkim bardzo precyzyjne, co umożliwia wykonywanie obróbki nawet na bardzo małych detalach. Kolejnym krokiem w tej technologii są stanowiska całkowicie zautomatyzowane, zintegrowane z urządzeniami sortującymi.

Zautomatyzowane a manualnie obsługiwane wypalarki laserowe

Współczesne wypalarki laserowe to urządzenia działające z wielką prędkością, a jednocześnie dużą precyzją. Nawet dość skomplikowana geometria cięcia wykonana może być w czasie nie dłuższym niż kilka sekund. W praktyce jednak produkcja rzadko przebiega tak szybko. Słabym punktem jest konieczność manualnej obsługi urządzenia. O ile samo cięcie trwa chwilę, ale za to położenie arkusza na wymiennym stole, jego załadowanie do strefy roboczej i późniejsze wyjęcie detali i ażuru to kolejne kilkadziesiąt sekund. Rozwiązaniem wydają się być zautomatyzowane systemu do załadunku i rozładunku. W takich rozwiązaniach arkusz umieszczany jest na stole przez automatyczny manipulator, a wycięty ażur odbierany i odkładany na swoje miejsce przez specjalne grabie. Skraca to cały proces w znacznym stopniu i wielokrotnie przyspiesza produkcję, przy jednoczesnym braku spadku precyzji.

Wielofunkcyjne centrum sortujące z wypalarką – wysoka wydajność produkcji

Samo cięcie detali czy operacja załadunku / rozładunku to oczywiście jeszcze nie wszystko. Współcześnie w zakładach produkcyjnych coraz częściej wykorzystywane są wielofunkcyjne centra, w które wykonują jednocześnie pracę na kilku etapach. Automatyczne stanowiska sortujące z wypalarką są tego świetnym przykładem. Urządzenia takie odbierają wycięty produkt, automatycznie go oznaczają, sortują według ustalonego z góry schematu i finalnie pakują gotowe partie. W praktyce zastosowanie tego typu rozwiązań przyspiesza cały proces produkcyjny i ogranicza pracę operatorów maszyn wyłącznie do nadzoru i korygowania ewentualnych błędów (które w nowoczesnych maszynach zdarzają się coraz rzadziej). Tak zorganizowana produkcja charakteryzuje się wysoką wydajnością. Przy dużych wolumenach produkcyjnych opłacalność inwestycji w automatykę jest bardzo duża, a stopa zwrotu bardzo krótka, dzięki czemu realne korzyści finansowe pojawiają się bardzo szybko.

Urządzenia uniwersalne i wyspecjalizowane

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że na rynku dostępne są zarówno urządzenia uniwersalne, jak i wysoce wyspecjalizowane, dedykowane tylko jednemu, specyficznemu lub kilku rodzajom ciętego i sortowanego produktu. Urządzenia o charakterze uniwersalnym mogą być programowane do pracy przy detalach o różnych wymiarach i charakterystyce. Wymaga to oczywiście czasu i specjalistycznej wiedzy. Świetnie sprawdzają się w zakładach, w których produkcja nie jest nastawiona na wykonywanie ciągle tych samych elementów i które są bardziej podatne na wahania rynkowe. Tego rodzaju stanowiska mogą być też od podstaw zbudowane na potrzeby cięcia i sortowania konkretnego produktu.

Automatyczne stanowiska sortujące z wypalarką laserową wydają się jednym z wielu kroków kierujących zautomatyzowaną produkcję w stronę przyszłości, w której uzyskuje się jeszcze większą niż obecnie wydajność przy równoczesnym obniżeniu kosztów.

źródło: polteknik.pl – Maszyny i urządzenia do obróbki plastycznej blachy

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *