Home Przemysł Jak doświetlać rośliny? Kilka wskazówek
0

Jak doświetlać rośliny? Kilka wskazówek

0

Rośliny uprawowe czy kwiaty doniczkowe, szczególnie w okresie zimowym, nie otrzymują odpowiedniej ilości światła naturalnego, którego brak negatywnie wpływa na ich optymalny rozwój. Niektóre z nich, m.in. ze względu na swoje pochodzenie, bez odpowiedniego oświetlenia mogą obumrzeć. Chcąc umożliwić im prawidłowe funkcjonowanie, warto zainwestować w lampy LED do roślin.

Wybór lamp LED do roślin – przydatne wskazówki

Proces fotosyntezy, niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu roślin, nie może odbyć się bez światła. W związku z tym warto zadbać o odpowiednie sztuczne doświetlenie miejsca, w którym znajdują się rośliny. Kupno dowolnej lampki i nakierowanie jej na doniczki nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem. Do prawidłowego rozwoju Twoje uprawy będą potrzebować światła o odpowiedniej temperaturze barwowej. Zwykłe lampy kupione w markecie nie będą prawidłowo spełniać swojego zadania. Czym kierować się przy wyborze profesjonalnego oświetlenia?

1. Poznaj wymagania roślin

Rośliny hodowlane w poszczególnych fazach wzrostu potrzebują ściśle określonej ilości światła. Decydując się na sztuczne oświetlenie, warto zapoznać się z konkretnymi wymaganiami poszczególnych gatunków. Pozwoli to na dostarczenie każdej roślinie światła zgodnie z jej potrzebami.

2. Wybierz najbardziej rekomendowany rodzaj lamp do doświetlania roślin

Wykorzystanie lamp LED do roślin przez wielu uznawane jest za najbardziej efektywny sposób oświetlania upraw. Dzięki połączonemu systemowi diod, bardzo łatwo można regulować zarówno natężenie, jak i barwę emitowanego światła.

3. Zwróć uwagę na jakość lamp

Specjalistyczne lampy wspomagają natężenie wymiany gazowej, co bezpośrednio przekłada się na szybkość i efektywność wzrostu roślin. Ich użytkowanie ma również pozytywny wpływ na kwitnienie. W zależności od czasu oświetlenia, lamy mogą się nagrzewać. Warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane.

4. Zadbaj o odpowiednią kombinację barw oświetlenia.

Decydując się na sztuczne doświetlenie upraw, warto zwrócić uwagę na barwę światła. Połączenie światła czerwonego i niebieskiego ma pozytywny wpływ na proces fotosyntezy. Dodatkowe barwy wspierają natomiast produkowanie witamin, a także regulują poziom azotanów.

Trzy rodzaje popularnych lamp do doświetlania upraw

Wybór lamp i modułów odpowiedzialnych za doświetlenie upraw jest niezwykle szeroki. Jeśli chodzi o profesjonalne lampy LED do roślin, wyróżnić można ich trzy podstawowe rodzaje:

  • lampy odpowiedzialne za zapewnienie najlepszych warunków dla wzrostu uprawianych roślin,
  • panele oświetleniowe dostarczające światła o czerwonej barwie, które pozytywnie wpływa na kwitnienie roślin,
  • lampy uniwersalne o szerokich możliwościach konfiguracyjnych, pokrywające zapotrzebowanie rośliny na światło we wszystkich fazach jej rozwoju.

Chcąc zapewnić uprawianym roślinom wymaganą przez nie ilość światła, inwestycja w sztuczne oświetlenie jest konieczna. Jego odpowiednie wykorzystanie pozytywnie wpływa na kondycję roślin. Przed montażem i uruchomieniem lamp warto jednak dokładnie zapoznać się ze wszystkimi parametrami, by nie dopuścić do poparzenia roślin. Lampy LED to nie jedyne dostępne na rynku rozwiązanie, ale pozwalają one efektywnie i ekonomicznie wspierać rośliny w okresie jesienno-zimowym.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *