Home Przemysł Hala namiotowa – od czego zależy jej cena?
0

Hala namiotowa – od czego zależy jej cena?

0

Hale namiotowe to bardzo popularny w ostatnich latach sposób na przechowywanie i magazynowanie różnego rodzaju materiałów. Okazuje się, że coraz częściej powstają również z przeznaczeniem do uprawiania aktywności sportowych i w celach rolniczych. Ile może kosztować wybudowanie lub wynajem takiego obiektu? Wszystko uzależnione jest od przeznaczenia budynku oraz materiałów, jakie użyto przy jego budowie. Inaczej będzie wyglądać cena prostego obiektu o charakterze magazynu niż hali całorocznej, z bramami i oknami. Jak wszystkie te elementy wpływają na cenę finalną? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym poradniku!

Hala namiotowa – cena na poszczególnych etapach projektu

Pierwszym etapem projektu jest jego zaplanowanie. Należy określić kształt przyszłej hali namiotowej oraz rozwiązania technologiczne, po jakie chcemy sięgnąć. Podejmując się tego kroku, określimy ilość i cenę potrzebnych materiałów, przez co  zoptymalizujemy koszty wykonania projektu. Będą się one różnić w zależności od naszych oczekiwań, np. izolowanie hali wygeneruje większe koszty za każdy m2 obiektu.

Podobnie jest również w przypadku prac ziemnych, które należy podjąć w trakcie stawiania obiektu. Potrzeba wyrównania terenu, jego irygacji lub konsultacje z geologiem zwiększą koszty początkowe inwestycji o kilka procent. Cena hali namiotowej wzrośnie rzecz jasna wraz z rozmiarami tego przedsięwzięcia. Stawianie dużych obiektów wymaga od nas większego nakładu finansowego, związanego m.in. z kosztami materiałów. Hale namiotowe większych rozmiarów wymagają także zastosowania obciążeń statycznych i dynamicznych, które są droższe.

Cena hali namiotowej jest zależna także od obudowy, w jaką chcemy wyposażyć budynek. Dla zminimalizowania kosztów najczęściej używa się blachy, która nie posiada izolacji. W przypadku gdy jednak zależy nam na utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz hali, do izolacji używa się płyt warstwowych. Wybudowanie hali izolowanej generuje nawet do kilkudziesięciu procent więcej wydatków. Dotyczy to także montażu stolarki otworowej, instalacji hydraulicznych oraz pneumatycznych. Bardzo istotnym czynnikiem wpływających na cenę obiektu jest także dach, jaki ma on posiadać. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachu nieizolowanego, plandekowego. Droższą alternatywą jest wybór dachu pneumatycznego, dwuplandekowego. W tym przypadku dodatkowe koszty wygeneruje zamontowanie wentylatora, który będzie odpowiadał za utrzymanie stałego ciśnienia pomiędzy warstwami plandeki, tworzącej dach.

Cena budowy przedsięwzięcia jest uzależniona także od rodzaju ścian, które hala będzie posiadać. Elewacje z blach falistych to najtańsza z możliwych opcji. Wybudowanie ściany z płyt warstwowych, które będą odpowiadać za izolację, wygeneruje większe wydatki. Ich wysokość wzrośnie również wraz z ilością elementów stolarskich, które przewidziano w projekcie. To z kolei uwarunkowane jest przeznaczeniem obiektu. Dużym powodzeniem cieszą są m.in. bramy szybkobieżne, jednak ich zastosowanie wymaga większego nakładu finansowego. Jeżeli zależy nam na obniżeniu wydatków, warto rozejrzeć się za zwykłą bramą z wbudowanymi drzwiami. Konstrukcja ta nie wymaga tradycyjnych drzwi obok bramy, co wpływa korzystnie na budżet. Duże oszczędności wygeneruje także zastosowanie okien plastikowych zamiast aluminiowych.

Wynajem hal namiotowych – sposób na oszczędność

Koszty wybudowania hali namiotowej niestety łączą się również z innymi wydatkami. Można do nich zaliczyć montaż oświetlenia, jego utrzymania, montaż doków załadunkowych (w przypadku hali magazynowej), obróbki blacharskie, posadzki i wiele innych. Dlatego wynajem hal namiotowych może okazać się finansowo korzystniejszy. Wiele z firm ma w swojej ofercie możliwość wynajmu tego rodzaju obiektów, które dodatkowo dopasowane są do indywidualnych potrzeb klientów. Krótkoterminowy najem hali magazynowej z pewnością nie będzie wymagał tak dużych nakładów finansowych, jak wybudowanie jej od podstaw. Cena jej wynajmu może się różnić jednak w zależności od lokalizacji obiektu i powierzchni.

Budowa czy wynajem – co się bardziej opłaca?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy wynajem hali namiotowych ma się przedłużyć, koszty najmu mogą być identyczne jak w przypadku jej wybudowania od zera. Obydwa rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Podejmując decyzję, powinniśmy brać jednak pod uwagę dobro firmy oraz cele, jakie stawia sobie na przyszłość. Jeżeli bowiem korzystanie z hali namiotowej może przeciągnąć się w nieskończoność, dobrą decyzją będzie zainwestowanie w jej budowę.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *