Home Przemysł Licencje na materiał siewny – kwestie formalne
0

Licencje na materiał siewny – kwestie formalne

0

Licencje na materiał siewny - kwestie formalneCzy wiesz, że hodowca, któremu uda się wyhodować lub odkryć i wyprowadzić własną odmianę roślin, może objąć ją ochroną wyłącznego prawa? W takim wypadku, nowa odmiana zyskuje wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa i pozwala hodowcy na czerpanie z niej realnego zysku zarobkowego.

Wyłączne prawo do odmiany

Przyznanie wyłącznego prawa wiąże się z tym, że wyłącznie hodowca ma prawo wytwarzać, rozmnażać, a także handlować materiałem siewnym danej odmiany – wyjaśnia nasz rozmówca z Agencji Nasiennej w Lesznie. Organem, który dokonuje wpisu do KOWP jest Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

Korzyści wyłącznego prawa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, tylko hodowca ma prawo do zarobkowego korzystania ze swojej odmiany. Może on jednak udzielić licencji innemu podmiotowi. Umowa licencyjna to jedyny sposób, w jaki hodowca może upoważnić inną osobę do sprzedaży, rozmnażania czy międzynarodowego handlu materiałem siewnym chronionej odmiany.

Udzielenie licencji na materiał siewny chronionej odmiany

Umowa licencyjna na produkcję kwalifikowanego materiału siewnego odmiany chronionej musi spełniać rygorystyczne wymogi formalne. Przede wszystkim musi być sporządzona na piśmie – w innym wypadku jest nieważna. Kolejnym istotnym aspektem jest zakres licencji. Jeśli w umowie nie wprowadzono ograniczenia wyłącznego prawa, licencjobiorca zyskuje prawa identyczne z prawami hodowcy.

Licencje i sublicencje

Udzielenie licencji jednemu licencjobiorcy nie wyklucza współpracy z innymi (chyba że tak stanowi umowa), ani równoczesnego korzystania z wyłącznego prawa przez hodowcę. Natomiast licencjobiorca nie ma możliwości udzielania sublicencji bez zgody hodowcy. Z tytułu udzielenia licencji na materiał siewny hodowca pobiera opłatę licencyjną o wartości określonej w umowie.

Odstępstwo rolne

Rolnik może wysiewać chronioną odmianę bez uzyskania licencji, jednak musi wtedy korzystać z kwalifikowanego materiału siewnego, albo materiału niekwalifikowanego, za to pochodzącego z własnych zbiorów. W przypadku siewu odmiany chronionej ze zbioru rolnik zobowiązany jest do uiszczenia opłaty na rzecz hodowcy.

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *