Home Przemysł Najczęściej spotykane choroby roślin ozdobnych

Najczęściej spotykane choroby roślin ozdobnych

0

Najczęściej spotykane choroby roślin ozdobnychJeżeli hodujesz rośliny, wiesz najlepiej, ile trudu trzeba włożyć w to, aby w porze kwitnienia objawiły całe swoje piękno. Niestety, czasem mimo starań ogrodnika rośliny chorują i niszczeją, tracąc urok i rozsiewając chorobę po pozostałych okazach. Jakie są przyczyny chorób roślin ozdobnych i co dolega im najczęściej?

Dlaczego rośliny chorują?

Rośliny, jak wszystkie istoty, potrzebują do życia odpowiednich warunków. Reagują na bodźce z zewnątrz i wchodzą w skład łańcucha pokarmowego. Mogą być w różnej koncycji – zupełnie jak ludzie. I tak samo jak w przypadku ludzi, roślina słaba i zaniedbana, trzymana w nieodpowiednich warunkach i niewłaściwie odżywiana jest podatna na schorzenia.

Najlepszym sposobem na to, aby zapobiegać chorobom roślin i krzewów, jest ich umiejętna pielęgnacja – mówi specjalista reprezentujący Gospodarstwo Szkółkarskie.Odpowiednie nawodnienie i nasłonecznienie oraz nawożenie dają dobre efekty. Ważna jest także regularna obserwacja.

Co powinno zwrócić naszą uwagę? Niepokojące są przebarwienia, plamki na liściach oraz osad przypominający pleśń, który może przybierać różne kolory. Najczęściej przyczyną chorób krzewów i drzew ozdobnych są grzyby.

Najczęstsze choroby roślin ozdobnych

Częstym widokiem są plamy na liściach. Mogą one przybierać różne kolory i wielkości. Zdarzają się czarne, brązowe lub rdzawe, często z obwódką w innym kolorze. Porażone liście szybciej schną i opadają. Jeżeli na swojej roślinie dostrzeżesz takie objawy, masz do czynienia z plamistością liści.

Kolejną chorobą, która dotyka wiele gatunków roślin, jest mączniak prawdziwy. Nazwa nie jest przypadkowa – objawem jest biały ziarnisty nalot na górnej stronie liści. Mączak utrudnia wzrost rośliny, a w skrajnych przypadkach dochodzi do obumarcia.

Choroby nie omijają także iglaków. Sosny, jodły i jałowce mogą być dotknięte osutką. Atakuje ona młode pędy, co upośledza wzrost rośliny. Osutkę można poznać po czarnym nalocie. Wzmaga się przy deszczowej pogodzie, a niepowstrzymana prowadzi do obumierania całej rośliny.

Przyczyną wymienionych wyżej chorób, a także innych, takich jak np. rdza czy szara pleśń, są grzyby. Dlatego elementem skutecznej walki z porażeniem są preparaty, które zwalczą pasożytnicze grzyby niszczące rośliny ozdobne. Niestety, czasem jedynym sposobem walki z zarodnikami, które rozprzestrzeniają się po pięknym ogrodzie, jest spalenie chorych okazów. Można jednak tego łatwo uniknąć, poszerzając swoją wiedzę o ochronie roślin. Istotna jest też profilaktyka – środki przeciwgrzybicze warto stosować zapobiegawczo, zwłaszcza w wilgotnych i zacienionych miejscach, przy obfitych lub przedłużających się opadach deszczu. Świadomie pielęgnowany ogród odwdzięczy się pięknem, bujnością i zdrowiem.

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *