Home Przemysł Rodzaje instalacji gazu propan – różnice i zalecenia

Rodzaje instalacji gazu propan – różnice i zalecenia

0

Instalacja na gaz propan to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie służące do ogrzewania domu, choć nie tylko. Oprócz wygody i oszczędności, instalacja na gaz propan jest rozwiązaniem niezwykle przyjaznym środowisku naturalnemu. Jednak gaz propan to nie tylko paliwo opałowe, gdyż jego funkcjonalność jest znacznie szersza. Na rynku dostępne są różne rodzaje instalacji zasilanych gazem propan. Jaki jest ich charakter, czym się różnią, gdzie się je stosuje i czy warto w nie inwestować? Podpowiadamy czy zdecydować się na instalację gazu propan.

Instalacja na gaz propan do ogrzewania domu

Stosowanie gazu propan jako paliwa opałowego do ogrzewania domów jednorodzinnych zyskuje kolejnych zwolenników niemal każdego dnia. Instalacja taka jest wydajna, jej eksploatacja niedroga, a co może najważniejsze, niezwykle wygodna, bo niemal bezobsługowa. Nowoczesne instalacje na gaz wyposażone są w piece kondensacyjne najnowszej generacji, które tak dobierają zużycie gazu i poziom spalania, aby było to możliwie jak najbardziej ekonomiczne, a jednocześnie zapewniało komfort termiczny i utrzymywało wybraną przez użytkownika temperaturę w pomieszczeniach. Ponadto piece kondensacyjne, dzięki odzyskiwaniu części ciepła ze spalin metodą kondensacji, wpływają na zmniejszenie zużycia gazu bez rezygnacji z żądanej temperatury. Propan magazynowany jest w specjalnie do tego celu przystosowanym zbiorniku na gaz. Umieszcza się go na terenie posesji, poza budynkiem. Do wyboru są zbiorniki naziemne i podziemne o różnych pojemnościach. Z kolei wybór pojemności zbiornika powinien być uzależniony od metrażu domu. Specjaliści zalecają taki dobór wielkości zbiornika do wielkości domu, by tankowanie gazu było konieczne maksymalnie dwa razy do roku. To zwiększa wygodę korzystania z ogrzewania gazowego. Nie bez znaczenia są również ekologiczne aspekty ogrzewania gazem propan, które jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska.

Wielofunkcyjna instalacja na gaz propan

Instalacja na gaz propan może służyć nie tylko do ogrzewania domu. Zastosowanie ciekłego gazu ze zbiornika jest dużo szersze. Doceniają to szczególnie mieszkańcy rejonów, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego z sieci. W takich miejscach rachunki za prąd rujnują domowy budżet, ponieważ do gotowania używa się kuchenki elektrycznej lub indukcyjnej, a woda użytkowa podgrzewana jest przez bojler zasilany prądem. Warto więc wiedzieć, że gaz propan z przydomowego zbiornika może posłużyć zarówno do zasilenia kuchenki gazowej, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Także w miejscach, gdzie sieć gazowa jest powszechnie dostępna, właściciele domów jednorodzinnych chętnie decydują się na wykorzystanie wielofunkcyjności gazu propan

Czynią tak z dwóch najważniejszych powodów. Po pierwsze, instalacje na gaz propan są niezwykle ekonomiczne. Po drugie, stosowanie gazu propan z przydomowego zbiornika czyni gospodarstwo domowe bardziej niezależnym od dostaw z zewnątrz. W praktyce oznacza to nieprzerwane dostawy gazu, nawet w przypadku awarii sieci czy przerw w dostawie, a te mogą być szczególnie uciążliwe zimą, kiedy od jej płynności zależy ciepło w domu.

Zastosowanie gazu propan w małych butlach

Gaz propan jest także dostępny w małych butlach o pojemności 5 kg, 11 kg oraz 33 kg. Jednak gaz z butli nie jest wykorzystywany do ogrzewania domu. Najczęstszym zastosowaniem gazu propan w butli są turystyczne kuchenki gazowe czy kuchenki gazowe w kamperach i przyczepach campingowych. Gaz propan w butli nadaje się także do zasilania grilla gazowego. Warto jednak wiedzieć, że choć gaz propan w butlach o mniejszych pojemnościach jest spotykany i spełnia swoje funkcje, to jednak dużo częściej mamy do czynienia z mieszanką propan-butan w butlach. Mieszanka ta również dobrze nadaje się do spalania, ale ma ona nieco inne właściwości. W mieszance propan-butan temperatura, w której gaz zmienia swoją postać skupienia jest inna, niż w przypadku samego gazu propan. Dlatego mieszanka propan-butan nie sprawdza się do stosowania w niskich temperaturach, poniżej zera.

Źródło: LPGDirect – dystrybutor gazu propan

 

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *