Home Przemysł Sprężone powietrze wysokiej klasy dzięki osuszaczom adsorbcyjnym
0

Sprężone powietrze wysokiej klasy dzięki osuszaczom adsorbcyjnym

0

Z uwagi na coraz bardziej skomplikowane procesy technologiczne, w branżach wykorzystujących sprężone powietrze wzrasta zapotrzebowanie na produkt wysokiej klasy czystości. Chodzi tu o wyeliminowanie między innymi wody, drobin oleju oraz cząstek stale znajdujących się w sprężanym powietrzu. Część z zanieczyszczeń powstaje w wyniku działania urządzeń sprężających i osuszających, dlatego stając przed wyborem zakupu nowego sprzętu, należy kierować się najnowszymi rozwiązaniami technicznymi.

Powody zapotrzebowania na suche powietrze sprężone

W powietrzu zasysanym przez sprężarki w sposób naturalny znajduje się para wodna. Dodatkowo wzrost temperatury spowodowany działaniem sprężarek i innych urządzeń, wzmaga zdolność powietrza do zatrzymywania wilgoci. Mimo zastosowania zbiorników chłodniczych lub separatorów cyklonowych zawartość wilgoci w zasysanym powietrzu uniemożliwia kontynuowanie prawidłowego cyklu produkcyjnego. Same sprężarki bezolejowe nie są w stanie skutecznie spełniać swoich zadań. Konieczne zatem będzie zastosowanie osuszaczy adsorbcyjnych.

Działanie osuszacza adsorbcyjnego

By pozbyć się wody z powietrza, osuszacze adsorbcyjne wykorzystują zawarty w nich adsorbent wchłaniający wilgoć, aż do momentu pełnego nasycenia. Następnie rozprężone i osuszone powietrze kierowane jest w przeciwną stronę, odciągając wilgoć ze środka suszącego. Ten proces pozwala na osiągnięcie punktu rosy nawet na poziomie -40°C. Jest mało prawdopodobne, by dałoby się osiągnąć taki wynik, stosując wyłącznie filtry sprężonego powietrza zainstalowane w sprężarkach.

Jak ograniczyć koszty eksploatacyjne osuszacza?

Koszty operacyjne można kontrolować poprzez regularne sprawdzanie punktu rosy, przy użyciu czynników wilgoci, obniżając w ten sposób koszt adsorbcyjnej regeneracji. Ponadto należy stale kontrolować stan techniczny zaworów oraz drenów filtrów. Ewentualne nieusunięte przecieki również wpływają na ilość zużywanej energii.

Wybór optymalnej turbosprężarki

Współczesne przedsiębiorstwa inwestując w zaplecze techniczne, sugerują się nie tylko ceną sprzętu, lecz także jego innowacyjnością oraz następującymi po zakupie kosztami eksploatacyjnymi. Z tego powodu ich uwaga powinna skierować się na najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W celu lepszego zobrazowania korzyści płynących z zastosowania najnowszych technologii można posłużyć się przykładem rozwiązań proponowanych przez BOGE.

Nawiązując do omawianej wcześniej redukcji kosztów eksploatacji, warto się pokusić o zobrazowanie różnic rozwiązań technicznych, prowadzących do ograniczenia zużycia materiałów eksploatacyjnych. Poniższa lista wskazuje poszczególne elementy konstrukcyjne w tradycyjnych urządzeniach, z których zrezygnowano w rozwiązaniach zastosowanych w osuszaczach adsorbcyjnych BOGE:

  • przekładnia;
  • silnik wentylatora;
  • smarowanie;
  • pompa olejowa.

Już wstępna analiza wskazuje na znaczne ograniczenie elementów konstrukcyjnych mających wpływ na trwałość całego urządzenia. W znaczny sposób maleją także wydatki na konieczne w przypadku tradycyjnych modeli serwisowanie.

Rozwiązania zaproponowane przez BOGE stanowią rewolucję w rozwoju technologii bezolejowego wytwarzania sprężonego powietrza. Samo zastosowanie tytanu w produkcji wirników świadczy o niezwykłej dbałości o szczegóły konstrukcyjne. Dlatego w trosce o zwiększenie efektywności bezsprzecznie warto postawić właśnie na te produkty.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *