Home Przemysł Kiedy warto korzystać z kotłów na zrębki drzewne
0

Kiedy warto korzystać z kotłów na zrębki drzewne

0

Kiedy warto korzystać z kotłów na zrębki drzewneWykorzystanie zrębków drzewnych jako paliwa opałowego to jedno z najbardziej ekologicznych w tej chwili rozwiązań grzewczych. Kotły przystosowane do ich spalania są z reguły bardzo efektywne, a przy tym cechują się wysokim stopniem bezobsługowości. Nie należą niestety do najtańszych, dlatego też wiele osób zastanawia się, czy zainstalowanie takiego kotła na pewno jest dobrym pomysłem. Snując podobne rozważania, warto uwzględnić kilka poniższych czynników.

Ekologia

Z pewnością powinniśmy przychylniejszym okiem spojrzeć na tego typu kotły, gdy leży nam na sercu ochrona środowiska naturalnego albo przynajmniej czystość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu. W wyniku spalania zrębków drzewnych – czyli po prostu rozdrobnionego drewna, zarówno z korą, jak i bez niej – wydziela się stosunkowo niewiele toksycznych związków.

Wygoda użytkowania

Kotły na zrębki drzewne to również świetne rozwiązanie dla tych, dla których liczy się wygoda. Podobnie jak pellet, zrębki mogą być ładowane do komory pieca z użyciem automatycznego podajnika, co pozwala nie zajmować się uzupełnianiem opału nawet przez tydzień – a są przy tym znacznie tańsze. W pełni zautomatyzowane może być też dostarczanie odpowiednio dozowanego powietrza z nawiewu oraz dopalenie spalin i wydmuch ich do komina (wentylator), a nawet sam proces rozpalania (uruchamiane przyciskiem grzałki). Czujnik temperatury i zawór wodny chronią zaś przed ewentualnym pożarem, zagaszając płomienie przy zbyt wysokich temperaturach, podczas gdy śluza zabezpieczająca zamontowana w podajniku uniemożliwia w takiej sytuacji uzupełnienie paliwa. Niektóre modele są wyposażone nawet w funkcję automatycznego odpopielania.

Paliwo dobrej jakości

Zgłaszanym przez niektóre osoby minusem kotłów na zrębki drzewne jest ograniczony dostęp do tego właśnie rodzaju paliwa. Ważne jest bowiem, by przeznaczone na opał drewno było nie tylko wolne od toksycznych związków chemicznych (nie może więc pochodzić na przykład z porąbanych starych mebli – malowanych, klejonych i lakierowanych), ale też odpowiednio sezonowane, co gwarantuje wysoką efektywność spalania. – W instalacjach przemysłowych można stosować zrębki o wilgotności wynoszącej maksymalnie 60 proc., jednak kotły do domowego użytku wymagają już, aby wilgotność ta nie przekraczała 25 proc. – mówi specjalista z Zakładu Ślusarskiego GREŃ z Pszczyny.

Uniwersalne rozwiązanie

Kocioł na zrębki jest więc dobrym pomysłem na pewno w sytuacji, gdy mamy zapewnione regularne dostawy opału dobrej jakości. Warto natomiast wiedzieć, że kotły tego typu najczęściej obsługują również spalanie pelletu oraz biomasy w postaci na przykład słomy, pestek czy lucerny, w razie więc gdyby z jakiegoś powodu dostęp do zrębków drzewnych był chwilowo ograniczony, z powodzeniem w charakterze paliwa możemy wykorzystać te właśnie materiały.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *