Home Przemysł Ważny element w transporcie pneumatycznym – łuki o dużym promieniu
0

Ważny element w transporcie pneumatycznym – łuki o dużym promieniu

0

Transport pneumatyczny to ekonomiczny sposób, który pozwala szybko i wydajnie przemieszczać materiały o sypkiej strukturze, wykorzystywane w procesie produkcji. System składa się m.in. z połączonych ze sobą rur, wykonanych z odpowiedniego materiału. Kluczową rolę w wydajności pełnią łuki o dużym promieniu.

Zalety zastosowania transportu pneumatycznego

System transportu pneumatycznego przemieszcza materiał sypki za pomocą strumienia powietrza. To wydajne i jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na ciągłość w dostarczaniu surowca do wybranych obszarów linii produkcyjnej. Po dostarczeniu materiału do punktu załadunku, zostaje wtłaczany lub wsysany do rurociągu – w zależności od umiejscowienia jednostki wytwarzającej ciśnienie. Dużą zaletą jest fakt, że rurociąg może być zbudowany w taki sposób, aby zajmować jak najmniej miejsca. Ponadto w razie potrzeby można go przebudować, demontować oraz ponownie zmontować. Prawidłowo działający rurociąg zapewnia płynność pracy oraz nie uszkadza transportowanego materiału wskutek występujących oporów. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywają łuki o dużym promieniu.

Łuki o dużym promieniu – rola w transporcie pneumatycznym

Łuki od dużym promieniu mogą posiadać różne średnice, w przedziale 38,0 – 206,0 mm oraz promień  wygięcia R od 50 do 1500 mm i grubość ścianek od 1,5 do 3,0 mm. W razie potrzeby, istnieje możliwość wykonania łuków o promieniu R=70 do R=300 oraz R= 1200 lub R= 1500 mm. Natomiast standardowy kąt pochylenia wynosi 90 lub 45 stopni. Duże znaczenie w żywotności systemu transportowego ma materiał, z którego wykonane są łuki. W zależności od struktury transportowanego surowca, produkowane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Stan nierdzewna jest odporna na korozję oraz ścieranie, dlatego jest wykorzystywana do budowy łuków w systemach, w których podczas transportu między ścianą łuku a materiałem powstaje duże tarcie. Natomiast aluminium jest stosowane do wyboru łuków w transporcie materiałów o niskim współczynniku tarcia. Duży promień łuku sprawia, że opory są znacznie mniejsze i nie dochodzi do rozdrabniania struktury surowca. Ponadto współczynnik tarcia jest niższy, co z kolei ułatwia jego przemieszczanie oraz obniża zużycie energii elektrycznej służącej do zasilania jednostki wytwarzającej ciśnienie.

Łuki o dużym promieniu – najważniejsze zalety

Łuki o dużym promieniu ułatwiają transport surowca, a dzięki różnym kątom wygięcia można je dopasować do każdego rodzaju układu pneumatycznego. Niskie opory pozwalają uzyskać wysoką wydajność systemu rurowego oraz oszczędzać koszty produkcji. Każdy łuk posiada proste odcinki po obu stronach, których długość wynosi 100 lub 200 mm. Elementy te mogą zostać zamontowane w pionie lub poziomie, natomiast zaciski montażowe umożliwiają ich szybki demontaż i montaż, np. w celu czyszczenia. Wysokiej jakości stal zastosowana w konstrukcji jest odporna na ścieranie, co pozwala transportować surowiec o ostrej strukturze bez obawy o uszkodzenie ścianek łuków. Ponadto przemieszczany materiał nie ulega rozdrobnieniu na mniejsze cząsteczki, a wysoka szczelność pozwala uniknąć strat i obniża koszty produkcji.

Łuki o dużym promieniu to kluczowe elementy układu pneumatycznego, które wpływają na jego wydolność oraz ograniczają straty w transportowanych materiałach. Dlatego takie rozwiązanie jest popularne w zakładach produkcyjnych, w różnych dziedzinach przemysłu. Prosta budowa całego systemu sprawia, że staje się on tańszym i wydajniejszym rozwiązaniem niż transport taśmowy – z uwagi na niższe zużycie energii elektrycznej oraz bezawaryjność.

źródło: proorganika.com.pl – złączki rurowe

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *