Home Przemysł Na co zwracać uwagę kupując używaną maszynę rolniczą
0

Na co zwracać uwagę kupując używaną maszynę rolniczą

0

Na co zwracać uwagę kupując używaną maszynę rolnicząMaszyny rolnicze znacznie ułatwiają rolnikom pracę. Niestety, ich zakup wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego często zmuszeni są oni do poszukiwania używanych urządzeń. Jednak, decydując się na kupno używanych maszyn, trzeba być ostrożnym i nie dać się oszukać. Doradzamy na co zwracać uwagę.

Rosnąca popularność maszyn używanych

W Polsce używane maszyny rolnicze cieszą dużym powodzeniem na rynku. Rolnicy kupują je zarówno do wykonywania prac, jak i w celu pozyskania części zamiennych. Nie będzie dla nikogo żadnym zaskoczeniem, że popularność używanych urządzeń wynika z ich atrakcyjnych cen.

Maszyny rolnicze są niezbędne do prowadzenia gospodarstwa. To dzięki nim zmniejsza się nakłady pracy, a równocześnie usprawnia się ją i przyspiesza. Rezultatem takich działań są większe plony i ulepszenie hodowli zwierząt, a więc tym samym wzrost dochodów. Niestety, nic nie przychodzi za darmo, a w maszyny trzeba sporo zainwestować. Nic więc dziwnego, że rolnicy szukają oszczędności i decydują się na zakup używanych sprzętów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Agromarket.

Warto jednak pamiętać, że zakup maszyny rolniczej z drugiej ręki nie jest wcale łatwym zadaniem – inwestycja w ten sprzęt może wiązać się z ponoszeniem wysokich kosztów w przyszłości, głównie związanych z naprawą. Dobrze jest więc dokładnie sprawdzić sprzęt przed dokonaniem zakupu, aby nie dać się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.

Czym się kierować przy kupowaniu używanej maszyny rolniczej?

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem używanych maszyn rolniczych, powinniście zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • aspekty prawne – przed zakupem używanego sprzętu koniecznie trzeba sprawdzić numery nadwozia i silnika, aby porównać je z numerami zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym (jeśli takowy istnieje), można też sprawdzić maszynę w policyjnej ewidencji skradzionych pojazdów, aby mieć pewność, że pochodzi ona z legalnego źródła i uchronić się przed ewentualnym oskarżeniem o kradzież; co więcej, wszelkie wady prawne maszyny należy zamieścić w umowie kupna-sprzedaży, aby były dowodem w sprawie o unieważnienie transakcji (jeśli okaże się, że maszyna jest zastawiona w banku, została już komuś sprzedana lub posiada współwłaścicieli, a tych informacji nie ma w dowodzie rejestracyjnym),
  • aspekty techniczne – w tym celu warto zabrać ze sobą do sprzedawcy kogoś, kto zna się na maszynach rolniczych (przynajmniej na tych, które chcecie kupić), albo samemu sprawdzić stan i sprawność licznika motogodzin (od niego zależy ogólny stan maszyny) oraz upewnić się, że działają wszystkie wskaźniki i przełączniki; dobrze jest też wziąć ze sobą manometr i sprawdzić ciśnienie oleju w silniku.

Jako, że nie da się na własną rękę sprawdzić stanu technicznego kupowanej maszyny w 100%, warto przede wszystkim szukać godnych zaufania sprzedawców.

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *