Home Zdrowie Czym jest łączność bluetooth? Jak aparaty słuchowe wykorzystują jej działanie?
0

Czym jest łączność bluetooth? Jak aparaty słuchowe wykorzystują jej działanie?

0

Komunikacja bezprzewodowa to od wielu lat standard w przekazywaniu rozmaitych informacji werbalnych i cyfrowych. Za sprawą Szweda Jima Kardacha mamy dziś dostęp do technologii Bluetooth. Inspirowany historią duńskiego króla Haralda Sinozębego postanowił stworzyć system jednoczący urządzenia elektroniczne, który swą nazwę zawdzięcza właśnie skandynawskiemu przywódcy. Pomysłem zainteresowała się firma Ericsson, a ciąg dalszy wszyscy dobrze znamy dzięki smartfonom, głośnikom czy zestawom głośnomówiącym, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Dziś zastosowanie tej technologii wykracza poza sferę rozrywki. Bluetooth jest wykorzystywany na przykład w aparatach słuchowych.

Jak działa Bluetooth?

Nie wchodząc w szczegóły fachowe, wypada na początek wyjaśnić nieco zasadę działania technologii bezprzewodowego przesyłu danych. Bluetooth to otwarty standard bezprzewodowej łączności krótkiego zasięgu. Najczęściej zasięg ten wynosi 10 metrów, chodź zdarzają się też pasma nawet stumetrowe. Dzięki „sparowaniu” ze sobą urządzeń możemy dokonywać dwukierunkowej wymiany wszelkiego rodzaju informacji. W zależności od specyfikacji i typu sprzętu może to być na przykład: przesyłanie plików, odtwarzanie muzyki, wysyłanie danych do aplikacji, zbieranie informacji od wszelkiego rodzaju sensorów, czujników i wiele, wiele innych.

Ta technologia, wypierając archaiczną już wówczas metodę IrDA, miała początkowo służyć właśnie przesyłaniu prostych informacji i plików. Jednakże, dynamiczna praca nad tym systemem doprowadziła do imponującej ewolucji. Od jej wynalezienia minęło już sporo ponad 20 lat, a nadal jest to standard wykorzystywany przy najróżniejszych procesach.

Nowoczesne aparaty słuchowe

Podobnie jak wiele innych uniwersalnych rozwiązań technologia otwartej komunikacji bezprzewodowej znajduje swoje zastosowanie w różnych, pozornie niespokrewnionych dziedzinach. Od kilku lat na rynku pojawiają się aparaty słuchowe współpracujące właśnie z Bluetooth. Na czym dokładnie polega ta kooperacja?

Osoby borykające się z niedosłuchem mogą dziś korzystać z zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych, by poprawić swoją jakość życia. Idąc z duchem czasu, producenci takich urządzeń postanowili wprowadzić tę dziedzinę w erę cyfrową. Powstające obecnie aparaty z Bluetooth, oprócz podstawowych funkcji umożliwiających normalne słyszenie, oferują swoim użytkownikom dodatkowe urozmaicenia. Takie urządzenie może być z powodzeniem podłączone do telefonu komórkowego, komputera czy nawet telewizora.

Dzięki temu po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania, mamy możliwość zdalnego sterowania aparatem, dostosowując na bieżąco jego parametry do panujących warunków. Dlaczego jest to tak ważne? Obecnie wiele osób korzysta z aparatów słuchowych typu CIC (całkowicie wewnątrzkanałowe) lub ITC (wewnątrzkanałowe). Ich obsługa manualna jest niemożliwa, dlatego personalizacja zdalna to rozwiązanie wielu związanych z tym problemów.

Łączność z urządzeniem mobilnym czy telewizorem spełnia także funkcję rozrywkową. Taki sposób słuchania muzyki lub oglądania filmu zapewnia znacznie większy komfort niż tradycyjne słuchawki. Technologia umożliwia też prowadzenie rozmów telefonicznych.

Warto być na bieżąco

Technologia Bluetooth prężnie się rozwija i wkracza w wiele najróżniejszych dziedzin życia. Teraz osoby z defektami słuchowymi mogą korzystać w pełni z możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie. Aparaty umożliwiające lepsze słyszenie i dostęp do kultury przeciwdziałają wykluczeniu i pozwalają osobom z niedosłuchem brać udział w życiu społecznym i korzystać z najróżniejszych rozrywek na równi z innymi.

Źródło: strefasłuchu.pl – audiometria

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *