Home Medycyna Kinesiology taping – dla zdrowia i dobrej kondycji organizmu

Kinesiology taping – dla zdrowia i dobrej kondycji organizmu

0
kinesiology tape
Fot. return2fitness.co.uk

Jesteś sportowcem amatorem? A może kanapowym kibicem, który sport zna tylko z telewizji? Jeśli uprawiasz czynnie sport to mogłeś mieć już do czynienia z plastrowaniem, a jeśli oglądasz swoich sportowych idoli na szklanym ekranie to pewnie zdarzyło Ci się pomyśleć – co to za kolorowe plastry są przyklejone do ich ciała? Te plastry to nic innego jak taśmy do tapingu. I wcale nie są one odkryciem ostatnich lat.

Dawno temu w Japonii – początki kinesiotapingu

Punktem wyjścia do prac nad metodą były białe, sztywne plastry, które terapeuci stosowali w ucisku bolących miejsc na ciele. W przypadku ciężkich zapaleń powodujących hipertrofię mięśni, potrzebne były jednak bardziej elastyczne plastry, które, naklejone na skórę, tworzyłyby pod nią miejsca do przemieszczania się nagromadzonych płynów limfatycznych. W efekcie tego odciągnięcia skóry, pacjent odczuwałby zmniejszenie bólu i poprawę zdolności ruchowych. Prace nad takimi plastrami rozpoczął w latach 70. Japończyk dr Kenzo Kase i na początku XXI wieku kinesiology taping wszedł do powszechnego użytku na całym świecie.

Całodobowa pomoc w rehabilitacji

W pełni naturalne plastry, bo wykonane z bawełny i kleju z naturalnych składników, są bezpieczne dla człowieka. Dzięki zastosowanym materiałom przepuszczają powietrze, co pozwala skórze oddychać, i nie powodują odparzeń. Są też wodoodporne, można więc wykonywać codzienne czynności bez obawy, że się odkleją np. podczas kąpieli. I te ich unikalne właściwości pozwalają fizjoterapeutom na prowadzenie terapii 24 godziny na dobę. Kinesiology taping, dzięki temu, że plastry są przyklejone cały czas do skóry, stanowi doskonałe uzupełnienie kompleksowej terapii.

W gabinecie fizjoterapii

Kinesiotaping, jako dodatek do rehabilitacji, może posłużyć fizjoterapeucie do osiągnięcia konkretnych efektów w terapii. Każdą aplikację plastra poprzedza badanie i analiza układu kostnego oraz mięśniowo-powięziowego. To, w jaki sposób fizjoterapeuta natnie i naklei taśmę, wywoła określony efekt. Kinesiology taping pomaga pacjentowi poprzez m.in. poprawę mikrokrążenia, zmniejszenie dokuczliwego napięcia mięśni, powięzi lub skóry, zwiększenie zakresu ruchu mięśni i stawów, aktywowanie przepływu limfy, złagodzenie stanów zapalnych, korekcję ustawienia i uśmierzenie bólu. Zadań tapingu jest o wiele więcej. Wszystko zależy od dysfunkcji, które leczy fizjoterapeuta. Niemniej plaster naklejony w odpowiedni sposób może przynieść natychmiastową ulgę.

Plastrowanie na wiele dolegliwości

Stosowanie kinesiotapingu nie ogranicza się jedynie do dolegliwości ortopedycznych. Oprócz leczniczego działania w bólach kręgosłupa, naderwanych mięśniach i wiązadłach, skręceniach i zwichnięciach, a także stanach pooperacyjnych, taśmy pomagają również na bóle menstruacyjne, czy siniaki. Pacjenci odczuwają ulgę już po aplikacji, a znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych następuje po 3 dniach od naklejenia. Nie należy zapominać, że jest to element wspomagający terapię, dlatego ważne jest, aby wraz z tapingiem były prowadzone inne działania fizjoterapeutyczne, które usuną przyczynę dysfunkcji.

Bezpieczny taping

Mimo tego, że taśmy są łatwo dostępne (można je znaleźć w ofercie popularnych supermarketów), ich aplikację powinniśmy powierzyć specjaliście. Metoda wymaga wiedzy o wskazaniach i przeciwwskazaniach do stosowania plastrów, a także znajomości technik plastrowania oraz możliwości terapeutycznych, które posiadają. Jeśli skóra jest nieoczyszczona, nakremowana, mocno owłosiona lub nosi ślady uszkodzenia lub stanów zapalnych, plastrów nie wolno naklejać. Fizjoterapeuta przeszkolony w aplikacji taśm przygotuje odpowiednio skórę pacjenta pod plastry tak, aby ich przyleganie do skóry było odpowiednie. Poinstruuje również pacjenta jak dbać o plastry, aby wytrzymały na skórze minimum 5 dni. Pacjent powinien również dowiedzieć się jak ściągać taśmy, aby nie doprowadzić do podrażnienia skóry, które często jest efektem szybkiego odrywania plastrów od skóry.

Kinesiotaping dzięki szerokiemu zastosowaniu, jako metoda rehabilitacji, jest dostępny w wielu gabinetach fizjoterapeutycznych. Wspomaga leczenie kontuzji i przynosi ulgę w bólu. Wykorzystuje proces samoleczenia organizmu, który uaktywnia bez ingerencji substancji chemicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie, porozmawiaj z zaufanym fizjoterapeutą.

Źródło: http://www.doctorbest.pl/
Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *