Home Zdrowie Maski antysmogowe – czy warto je mieć?
0

Maski antysmogowe – czy warto je mieć?

0

Maski antysmogowe - czy wartoEmisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. Niestety, w naszym kraju nie obowiązują obecnie normy jakości węgla, ani normy emisyjne urządzeń grzewczych.

Do powstania smogu przyczynia się jeszcze dodatkowo szereg innych, równie poważnych czynników, jak proceder palenia śmieci, a także spaliny, zanieczyszczenia przemysłowe, a nawet palenie w piecach drewnem, powszechnie uznawanym za paliwo ekologiczne.

Coraz więcej osób odczuwa dotkliwe skutki tych zanieczyszczeń – smog jest zmorą wielu miast w Polsce i na świecie. Jest on wyjątkowo szkodliwy dla ludzi, a także dla zwierząt, zaś media i naukowcy zalecają, że gdy normy zanieczyszczenia są przekroczone najlepiej ograniczyć wyjścia z domu do koniecznego minimum, zakupy robić przez Internet, a najkorzystniej jest zrobić sobie wolne i nie ruszać się z mieszkania. Czy mamy zatem stać się niewolnikami smogu?

Maski antysmogowe. Rozwiązanie czy moda?

Rynek masek antysmogowych rozwija się bardzo prężnie, chociaż jeszcze nie tak dawno noszenie maseczki antysmogowej uchodziło co najmniej za lekkie dziwactwo. Obecnie widok osób z takimi właśnie maskami na twarzach, przemierzających ulice Warszawy czy Krakowa albo innych miast i miasteczek nikogo nie dziwi. Motyw, jaki przyświeca większości użytkowników tego rodzaju zabezpieczeń, jest taki sam – skoro w powietrzu unosi się mnóstwo toksycznych związków, maseczka posiadająca filtr z pewnością zapewni ochronę. Czy jednak wystarczy kupić albo zamówić w internecie każdą maseczkę, by czuć się bezpiecznie?

Badania, przeprowadzone przez naukowców wykazały, że noszenie masek antysmogowych jest rzeczywiście skuteczne w walce z zanieczyszczeniami. Jednocześnie badania te, a także kontrola, którą w zeszłym roku przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów wykazały, że maska masce nierówna. Kontrola została przeprowadzona pod kątem wytrzymałości materiału filtracyjnego, szczelności maski, a także pod kątem komfortu oddychania w niej przez dłuższy czas.

Oczywiście, nie wszystkie maski są skuteczne. Te najtańsze, składające się praktyczne z samego filtra i gumki, którą zakłada się za uszy co prawda są bardzo tanie, ale niestety, nie spełniają swojego zadania. Sprzedawane w jednym rozmiarze, źle przylegają do twarzy, ciężko je wyregulować, a w efekcie do wewnątrz i tak przedostają się zanieczyszczenia.

Jaką maskę antysmogową wybrać?

Bez wątpienia należy kupić maskę antysmogową, która chroni przed pyłami PM10 i PM2,5 oraz związkami chemicznymi, między innymi wysoce rakotwórczym benzo(a)pirenem. Te właśnie składniki powietrza są odpowiedzialne za alergie, jak też zwiększają ryzyko poważnych chorób płuc i raka. Maseczka musi dobrze przylegać do twarzy, a także posiadać oznaczenie CE, które jest potwierdzeniem przejścia procedury zgodności, która gwarantuje spełnienie przez produkt wszelkich wymagań prawnych oraz technicznych wymaganych w Europie.Dobrze jest zwrócić uwagę również na klasę ochrony filtra, gdzie 1 oznacza filtr najsłabszy, zaś 3 daje gwarancję najwyższej ochrony.

Możemy się przy tym zdecydować na maskę jednorazową, jaka będzie oznaczona symbolem NR. Przy zakupie takiej maski warto wiedzieć, iż producenci gwarantują jej skuteczność jedynie do 8 godzin. R to maska antysmogowa wielokrotnego użytku, natomiast D to maska dająca najwyższą ochronę, nawet przy silnym zapyleniu. Taka maseczka to nie tylko doskonała ochrona przed smogiem, ale również pewne zabezpieczenie przed pyłami, na przykład przed pyłem węglowym, pyłem gipsowym czy cementowym, jakie unoszą się podczas remontów, a nawet przed opiłkami metali, zatem doskonale sprawdzi się również jako ochrona podczas pracy w zapylonych pomieszczeniach.

Natomiast jeśli chcemy kupić maskę antysmogową dla dziecka, musi być ona oczywiście odpowiednio mniejsza, ale także winna spełniać wszystkie wyżej wymienione zalecenia. Możemy zdecydować się też na maskę do biegania czy na rower, które zapewniają większy komfort oddychania, ponieważ przepuszczają więcej powietrza. Takie maski posiadają zazwyczaj filtr wymienny z węglem aktywnym HEPA i należą do jednych z najdroższych na rynku.

Kiedy zakładać maskę antysmogową?

Jeśli już zdecydujemy się na zakup odpowiedniej maski, należy ją zakładać przede wszystkim wówczas, gdy pojawi się alarm smogowy. Ale tego rodzaju maski można nosić również wiosną czy latem, gdyż będą one stanowiły wybawienie dla alergików, dając im doskonałą ochronę przed uczulającymi pyłkami traw albo kwiatów.

Źródło: Miamed Sp. z o.o. – Maski antysmogowe

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *