Home Zdrowie Nadwrażliwość zębów – z czego wynika?
0

Nadwrażliwość zębów – z czego wynika?

0

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym zmaga się nawet ponad połowa społeczeństwa. Przypadłość jest przyczyną bólu o różnym natężeniu. Wielu pacjentów ignoruje jej symptomy. W wielu przypadkach, aby pozbyć się problemu, konieczna może być wizyta u periodontologa.

Grupa ryzyka

Większość źródeł podaje, że nadwrażliwość zębów dotyczy w szczególności osób po 30. roku życia. Nie oznacza to oczywiście, że z tym niezwykle uciążliwym problemem nie zmagają się osoby młodsze. Bywa, że z powodu nadwrażliwych zębów cierpią nawet dzieci. Wydawać by się mogło, że skoro jest to tak powszechny problem, jego rozwiązanie powinno znajdować się na wyciągnięcie ręki. Niestety, nadwrażliwość zębów to przypadłość, która ma wiele różnych przyczyn – aby pozbyć się jej na zawsze, trzeba dotrzeć do źródła problemu.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Za nadwrażliwość zębów odpowiadają ubytki w ich szkliwie, które wywołane są erozją. Nieosłonięta szkliwem zębina jest narażona na działanie kwasów pochodzących np. ze zjadanych przez nas owoców. Ubytki w szkliwie mogą być również konsekwencją zaniedbania higieny jamy ustnej. Nieprawidłowe, zbyt mocne szczotkowanie może doprowadzać do powstawania mikrouszkodzeń na powierzchni dziąseł, przez co zębina odsłania się i staje się podatna na wpływy substancji przyjmowanych przez nas wraz z pokarmem. Niektórzy pacjenci mogą cierpieć z powodu nadwrażliwości zębów również przez wady zgryzu, jak i przez zbyt duże lub zbyt małe przestrzenie międzyzębowe. Z problemem tym zmagają się także osoby, które w wyniku stresu wyrobiły sobie nawyk zgrzytania zębami, który doprowadza do ścierania szkliwa.

Osobnym problemem jest nadwrażliwość, która występuje po zabiegach stomatologicznych lub w ich trakcie – jest to naturalny skutek uboczny ingerencji dentystycznej i nie powinien trwać dłużej niż kilka dni, jednak zawsze w takiej sytuacji warto skonsultować się ze stomatologiem.

Objawy nadwrażliwości zębów

Najczęściej zgłaszane przez pacjentów cierpiących na nadwrażliwość objawy to przeszywające kłucie, uwieranie lub też uczucie rozpierania w zębie. Występują one najczęściej przy spożywaniu gorących lub bardzo zimnych pokarmów, twardych i kwaśnych owoców (np. jabłek) oraz słodkich, gazowanych napojów. W skrajnych przypadkach ból może być spowodowany nawet oddychaniem przez usta. Przypadłość ta może istotnie obniżać jakość funkcjonowania pacjenta, ponieważ każdy posiłek wiąże się z mniejszym lub większym bólem.

Sposoby na nadwrażliwość zębów

Aby poradzić sobie z nadwrażliwością zębów, należy przede wszystkim dotrzeć do źródła problemu. Niewątpliwie pomocna może okazać się wizyta u specjalisty, który po dokładnym obejrzeniu stanu uzębienia będzie w stanie określić, co może powodować objawy nadwrażliwości. Pacjentom najczęściej zaleca się zmianę pasty na taką, która w składzie zawiera wapń i inne substancje, które zadziałają odbudowująco na szkliwo. Na rynku są dostępne również płyny do płukania zębów, które nie tylko odbudowują szkliwo, ale także łagodzą dyskomfort spowodowany jego ubytkami. W niektórych przypadkach sprawdzą się preparaty ziołowe, takie jak szałwia lub rumianek. W ekstremalnych sytuacjach pacjent może zastosować również dostępne bez recepty leki przeciwbólowe – nie zastąpią one jednak terapii zaleconej przez wykwalifikowanego periodontologa.

Lepiej zapobiegać…

Nadwrażliwość zębów to bardzo uciążliwa przypadłość, jej wyleczenie wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. Jeśli problem ten nas nie dotyczy, warto mimo wszystko zapobiegać jego wystąpieniu w przyszłości poprzez dbałość o higienę jamy ustnej oraz o właściwą dietę, która pozwoli cieszyć się nam zdrowym uzębieniem przez długie lata. Nadwrażliwość zębów to nie wyrok – obecnie jest masa produktów, które pomagają poradzić sobie z tym problemem, wykazują się one dużą skutecznością i dostępne są w przystępnych cenach. Należy jednak pamiętać, że zanim zaczniemy jakąkolwiek terapię, należy zasięgnąć porady specjalisty.

źródło: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *