Home Zdrowie Popularne sposoby leczenia żylaków kończyn
0

Popularne sposoby leczenia żylaków kończyn

0

Żyły stanowią część układu krążenia człowieka i są odpowiedzialne za transportowanie krwi w organizmie. Czynniki genetyczne, a także nieprawidłowy tryb życia mogą sprzyjać występowaniu różnego rodzaju chorób żył. Dotykają one obie płcie, a nieleczone mogą przyczyniać się do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet stanowić zagrożenie życia.

Żylaki kończyn i inne choroby układu krążenia

Choroby żył występują u pacjentów w różnym wieku, ale częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Jest to spowodowane przede wszystkim hormonami wydzielanymi przez kobiecy organizm, a także przyjmowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Do najczęściej występujących schorzeń układu krążenia zalicza się przewlekłą niewydolność żył związaną ze słabym powrotem krwi od stóp do serca. Typowe objawy tej choroby to uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie, obrzęki, a także żylaki. Żylakami nazywa się trwałe poszerzenie żył powierzchniowych spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek, co prowadzi do cofania się krwi i odwrócenia kierunku jej przepływu. Objawem żylaków są widoczne na nogach miękkie, sinawe uwypuklenia występujące w miejscu przebiegu żył. Do innych powszechnych chorób układu krążenia zalicza się zapalenie żył oraz zespół pozakrzepowy.

Skleroterapia – chemiczny sposób usuwania żylaków

Wiele osób traktuje żylaki wyłącznie jako defekt estetyczny. To błąd, ponieważ są one objawem choroby, którą należy leczyć. Leczenie żył należy rozpocząć od wizyty u specjalisty, takiego jak flebolog, angiolog lub chirurg naczyniowy. Do postawienia skutecznej diagnozy niezbędne jest wykonanie badania ultrasonografem wewnątrznaczyniowym. W niektórych przypadkach konieczne może być też wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Choroby żył można leczyć na wiele sposobów. Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia jest skleroterapia, polegająca na ostrzykiwaniu żylaków preparatem wywołującym stan zapalny i powodującym zamknięcie światła żyły. Uszkodzone i zniszczone komórki śródbłonka po złuszczeniu są wydalane z organizmu wraz z moczem. Zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych jest całkowicie bezpieczny i trwa około 15-30 minut. Usuwanie żylaków metodą skleroterapii może mieć charakter wieloetapowy, a kolejne zabiegi przeprowadza się w dwutygodniowych odstępach.

Metoda termiczna leczenia żylaków

Usuwanie żylaków metodą termiczną polega na rozgrzewaniu ścian niewydolnych naczyń do momentu ich całkowitego zamknięcia. Do przeprowadzania tego rodzaju zabiegów wykorzystywane jest najczęściej światło lasera. Energia cieplna wytwarzana przez laser powoduje bowiem natychmiastowe obkurczenie się niewydolnej żyły, jej zapadnięcie i zamknięcie. Zabieg ma charakter małoinwazyjny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jego przebieg jest nieustannie kontrolowany przy pomocy ultrasonografu, co pozwala na precyzyjne usuwanie wyłącznie niewydolnych naczyń krwionośnych. Leczenie żył tą metodą jest bezpieczne, a pacjent po zabiegu może od razu powrócić do normalnej aktywności. Skuteczność na poziomie 95-96 procent sprawia, że termiczna metoda leczenia żylaków przy użyciu lasera stała się znakomitą alternatywą dla tradycyjnych zabiegów operacyjnych, takich jak flebektomia, kriostripping, czy też stripping.

Jeszcze do niedawna usunięcie żylaków wymagało leczenia operacyjnego. Obecnie dostępne są nowoczesne małoinwazyjne metody, które charakteryzują się dużą skutecznością. Warto dodać, że usunięcie żylaków pozwala pozbyć się również nieestetycznych przebarwień kończyn, a także dolegliwości, takich jak mrowienie, drętwienie, czy też uczucie ciężkości nóg.

źródło: centrumflebologii.pl – flebolog Warszawa

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *