Home Zdrowie Przebieg leczenia ortodontycznego
0

Przebieg leczenia ortodontycznego

0

Przebieg leczenia ortodontycznegoLeczenie ortodontyczne jest bardzo długim procesem, jednak jednocześnie jest jedynym sposobem na całkowite wyleczenie wady zgryzu pacjenta. Proces leczenia składa się z kilku ważnych elementów, począwszy od opracowania dokładnego planu leczenia, poprzez założenie aparatu ortodontycznego, regularne wizyty kontrolne, a na utrwaleniu efektów leczenia kończąc.

Opracowanie planu leczenia wady zgryzu

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym służy temu, aby lekarz ortodonta dokładnie poznał wadę zgryzu pacjenta, określił przyczynę jej powstania oraz to czy wada ta nadal się pogłębia. W tym celu przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonuje serie badań, w tym wyciski szczęki i żuchwy, które służą mu do wykonania dokładnego modelu gipsowego zgryzu pacjenta. Na zakończenie wizyty zleca pacjentowi także wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz zdjęcia cefalometrycznego zgryzu. Wszystkie te elementy służą potem ortodoncie do opracowanie dokładnego planu leczenia, który przedstawiany jest pacjentowi w trakcie drugiej wizyty w gabinecie ortodontycznym

Założenie aparatu ortodontycznego

Kolejny etap leczenia wady zgryzu polega już na założeniu pacjentowi stałego aparatu ortodontycznego. Specjalnie piszemy o stałych aparatach ortodontycznych, a nie o aparatach ruchomych, ponieważ to właśnie ten element jest najczęściej stosowany w leczeniu wad zgryzu. Aparaty ruchome stosowane są wyłącznie u dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu: Stałe aparaty ortodontyczne są naklejane na zęby pacjenta cały okres leczenia, który zazwyczaj trwa 1,5-2 lata. Przed założeniem aparatu lekarz podejmuje wspólnie z pacjentem decyzję co do dokładnego modelu aparatu. W zależności od indywidualnych preferencji oraz budżetu pacjenta można się zdecydować na klasyczne aparaty metalowe lub tzw. aparaty incognito, które są mniej widoczne. Rozwiązaniem pośrednim jest wybór aparatu łączonego, który posiada zamki kosmetyczne tylko na tych zębach, które są widoczne podczas uśmiechania.

Zakładanie aparatu trwa około godziny i jest całkowicie bezbolesne. Po nałożeniu wszystkich zamków, pacjent jest jeszcze instruowany na temat higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatów oraz zalecanej diety.

Wizyty kontrolne

W trakcie trwania leczenia pacjent musi się regularnie zgłaszać na wizyty kontrolne. Generalnie takie wizyty odbywają się co 4-6 tygodni (w zależności od rodzaju aparatu). W trakcie wizyt kontrolnych ortodonta sprawdza efekty leczenia oraz uaktywnia łuki i inne elementy aparatu. Oprócz tego w razie potrzeby wymienia także te elementy aparatu , które mogły ulec zużyciu.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego oraz utrwalenie efektów

Jeżeli prowadzący pacjenta lekarz stwierdzi, że udało się osiągnąć zaplanowany efekt leczenia, decyduje o zdjęciu aparatu ortodontycznego. Operacja ta trwa zaledwie kilkanaście minut i polega na zdjęciu wszystkich zamków aparatu oraz znajdującego się na szkliwie zębów kleju.

Zdjęcie aparatu nie oznacza jednak całkowitego zakończenia leczenia wady zgryzu. Zęby po zdjęciu aparatu bardzo często mają bowiem tendencję do nawrotu wady zgryzu i do ponownego układania się w nieprawidłowej pozycji. W celu zapobiegania temu procesowi stosuje się tzw. okres retencji, czyli utrwalenia osiągniętych wyników leczenia ortodontycznego. Polega on na stosowaniu reteinerów (czyli cienkich drucików przyklejanych do wewnętrznej części zębów) lub stosowaniu przez pacjenta ruchomego aparatu ortodontycznego. Okres retencji może trwać nawet dwukrotnie dłużej niż okres noszenia stałego aparatu ortodontycznego.

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *