Home Zdrowie Rehabilitacja przy zwichnięciu stawu kolanowego
0

Rehabilitacja przy zwichnięciu stawu kolanowego

0

Kolano jest jedną z najbardziej narażonych na kontuzje części ciała. Najpoważniejszym urazem kolana jest zwichnięcie. Do zwichnięcia stawu kolanowego dochodzi najczęściej wskutek różnego rodzaju wypadków. Kolano bardzo boli, jest opuchnięte, sine oraz uniemożliwia stanie i chodzenie. W przypadku zwichnięcia stawu kolanowego niezbędna jest wizyta u ortopedy, który zleci odpowiednie leczenie i rehabilitację.

Zwichnięcie stawu kolanowego

Zwichnięcie stawu kolanowego jest jedną z najcięższych form urazu kolana. Dochodzi do niego, gdy przekroczymy anatomiczny zakres ruchu. W konsekwencji przemieszczają się powierzchnie stawowe, rozrywa się torebka stawowa oraz więzadła stawu. Najczęstsze przyczyny zwichnięcia stawu kolanowego to:

  • upadek z wysokości
  • uderzenie w kolano
  • uderzenie pośrednie np. w stopę
  • wypadek samochodowy
  • niewłaściwie wykonywana aktywność fizyczna
  • zwiotczenia mięśni, które odpowiadają za stabilizację stawu.

Zwichnięcia stawu kolanowego najczęściej objawiają się silnym bólem, obrzękiem, uniemożliwieniem ruchu, niestabilnością stawu, zmianą jego obrysu (deformacją) oraz zwichnięciem rzepki. W cięższych przypadkach może pojawić się także krwiak, zaburzenie czucia oraz brak wyczuwalnego pulsu pod stawem kolanowym.

Zwichnięcia można podzielić na proste i powikłane. Zwichnięcia powikłane są dużo poważniejsze. Występują one wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia łąkotki, powierzchni stawowej, nerwów (strzałkowego i piszczelowego) lub naczyń krwionośnych.

Leczenie

U pacjentów, którzy doznali tylko niewielkiego urazu, skuteczna może być sama rehabilitacja kolana. Jednak jeśli uraz jest poważniejszy i zależy nam do powrotu do pełnej sprawności, to konieczne może być przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Jest to jednak tylko początek rekonwalescencji. W przypadku zwichnięcia stawu kolanowego powrót do pełnej sprawności może zająć bardzo dużo czasu.

Rehabilitacja kolana

Proces rehabilitacji zwichniętego stawu kolanowego jest długi i złożony. Obejmuje on zabiegi, ćwiczenia oraz masaże. Rehabilitacja kolan powinna być przeprowadzana pod opieką doświadczonego fizjoterapeuty, ale przed operacją można wykonywać proste ćwiczenia samodzielnie. Do grupy takich ćwiczeń należy naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśnia czworogłowego oraz uginanie nóg w leżeniu przodem.

Po operacji należy nosić specjalnie dobraną ortezę. Wskazane jest także stosowanie zabiegów, które uśmierzą ból oraz wspomogą regenerację. Do takich zabiegów należą np. te wykonywane za pomocą ultradźwięków lub pola magnetycznego. Często stosuje się także specjalne masaże, które mają przywrócić czucie w tkankach. Najważniejsze są jednak ćwiczenia wykonywane z pomocą profesjonalnego fizjoterapeuty.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *