Home Dieta Wskazania do wykonania laboratoryjnego badania moczu

Wskazania do wykonania laboratoryjnego badania moczu

0

Wskazania do wykonania laboratoryjnego badania moczuBadanie laboratoryjne moczu, zwane także posiewem moczu, jest wykonywane w celu wskazania rodzaju bakterii odpowiedzialnej za powstanie infekcji układu moczowego. Oprócz tego posiew jest również wykonywany w ramach rutynowych badań w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jakie są dokładnie wskazania do wykonania badania oraz na czym ono polega, dowiesz się z naszego artykułu.

Wskazania do wykonania posiewu moczu

Badanie laboratoryjne moczu wykonywane jest na zlecenie lekarza po wykonaniu badania pacjenta. Wykonuje się go zawsze po stwierdzeniu objawów wskazujących na zakażenie układu moczowego. Do takich objawów mogą należeć m.in. odczuwany ból w okolicach podbrzusza, częsta potrzeba oddawania moczu, towarzyszące tej czynności uczucie pieczenia lub bólu, uczucie parcia na mocz, uczucie niepełnego oddawania moczu, trudności w oddawaniu moczu oraz zmiany jego wyglądu. Jak tłumaczy nasz rozmówca, diagnosta laboratoryjny z Centrum Medycznego Ultramedic w Bielsku-Białej: Posiew moczu służy potwierdzeniu obecności w nim bakterii oraz wskazaniu ich konkretnych rodzajów. Zazwyczaj badanie laboratoryjne moczu wykonywane jest wraz z antybiogramem, który pozwala określić wrażliwość wykrytych bakterii na antybiotyki, a tym samym określić właściwy sposób leczenia infekcji.

Badanie laboratoryjne moczu jest także rutynowo wykonywane u kobiet w ciąży, a także u osób chorujących na cukrzycę, kamicę moczową, a także niektóre choroby wątroby i nerek.

Pobranie próbki do badania moczu

Próbka moczu jest oczywiście samodzielnie pobierana przez pacjenta. Przed jej pobraniem należy zaopatrzyć się w specjalny pojemnik, który bez problemu można kupić w każdej aptece lub otrzymać go w laboratorium analitycznym, w którym będzie przeprowadzane badanie. Pojemnik można otworzyć dopiero tuż przed pobraniem próbki. Należy także pamiętać o tym, żeby nigdy nie kłaść pojemnika wieczkiem do spodu, ponieważ może to doprowadzić do jego zanieczyszczenia.

Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć ręce oraz okolic cewki moczowej i narządów płciowych. Kobiety w celu dokładnego umycia narządów powinny delikatnie rozszerzyć jedną ręką wargi sromowe, a drugą ręką przemyć wacikiem okolice pochwy oraz ujście cewki moczowej. Mężczyźni z kolei muszą odprowadzić napletek oraz przemyć wacikiem żołądź. Czynności te są bardzo ważne, ponieważ ich niewykonanie może poskutkować zaburzeniem wyniku badania, a w rezultacie przepisaniem niewłaściwych leków.

Pobierając mocz ważne jest, aby pobrać jego środkowy strumień. Mocz zaczynamy oddawać do muszli klozetowej i dopiero po kilku sekundach kierujemy strumień do pojemnika, który musimy napełnić do poziomu około 50 ml. Po uzyskaniu próbki dokładnie zamykamy pojemnik i od razu dostarczamy go do laboratorium analitycznego. Wyniki badania moczu zazwyczaj można odebrać po 2-3 dniach od pobrania próbki.

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *