Home Przemysł Zastosowanie biologicznych oczyszczalni ścieków
0

Zastosowanie biologicznych oczyszczalni ścieków

0

Zastosowanie biologicznych oczyszczalni ściekówUtylizacja ścieków w większości gospodarstw domowych polega na podłączeniu do miejskiej sieci kanalizacyjnej, którymi nieczystości transportowane są do oczyszczalni, lub do szamba, z którego muszą być one wybierane przez firmę asenizacyjną. Niekiedy jednak takie rozwiązanie jest niemożliwe lub nieopłacalne. W takich sytuacjach zastosowanie znajdują przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Czym są biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Przydomowymi oczyszczalniami ścieków nazywamy zespół urządzeń, przeznaczonych do neutralizacji ścieków wytwarzanych przez pojedynczy dom lub małe zgrupowanie kilku budynków mieszkalnych. W skład instalacji wchodzą takie urządzenia jak:

  • osadnik, w którym następuje mechaniczne oddzielenie ciężkiego osadu z ścieków, wody oraz zawiesiny lżejszej od wody
  • urządzenia napowietrzające lub drenaże. Pierwsza opcja wymaga zastosowania kompresorów
  • Filtry piaskowe
  • Komory osadu czynnego

Proces oczyszczania zachodzi w dwóch etapach, pierwszym z nich jest oczyszczanie mechaniczne i beztlenowe, drugim zaś oczyszczanie tlenowe. W obu wykorzystane są odpowiednie szczepy bakterii.

Zalety oczyszczalni biologicznych

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne mają liczne zalety, które stawiają je wyżej nad powszechnie stosowanymi szambami i kanalizacją. Oto kilka z nich:

  • Niższe koszty utrzymania – poza kosztami zakupu urządzeń do oczyszczalni ich instalacji ponosimy jedynie koszty preparatów zawierających odpowiednie enzymy i szczepy bakterii, a także prądu do zasilania oczyszczalni. Suma wydatków jest znacznie niższa niż regularne wybieranie szamba czy budowa połączenia kanalizacyjnego i opłaty za jego eksploatację. Dlatego oczyszczalnie są szczególnie opłacalne w przypadku domostw oddalonych od sieci.
  • Niska uciążliwość – oczyszczalnie ścieków wymagają minimalnego wysiłku, większość procesów zachodzi w nich automatyczne, ponadto nie ulatniają się z nich żadne nieprzyjemne zapachy, w przeciwieństwie do szamba, otwartego w celu opróżnienia. Przez większość czasu w ogólnie nie musimy pamiętać o oczyszczalni.
  • Ekologiczność – oczyszczalnie są bardzo szczelne, dlatego znajdujące się w nich ścieki nie przedostają się do gruntu i wód gruntowych, nie zanieczyszczają środowiska. Do ich pracy wykorzystywane są tylko naturalne preparaty.

Wszystko to sprawia, że biologiczne oczyszczalnie ścieków idealnie nadają się do użytku w terenach wiejskich i leśnych, znacznie oddalonych od miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dystrybucją wysokiej klasy urządzeń do domowego oczyszczania ścieków zajmuje się firma MiM Mariusz Mańkowski.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *