Home Nauka Znaczenie demineralizacji wody akwariowej

Znaczenie demineralizacji wody akwariowej

0

Znaczenie demineralizacji wody akwariowejAkwarystyka, jak każde hobby związane z zoologią, wymaga wiedzy, umiejętności i odpowiedniego wyposażenia. Podstawą udanej hodowli, w tym również rybek w akwarium, są zdrowe i zadbane okazy. Niezbędne do tego jest stworzenie odpowiedniego otoczenia, co w przypadku akwarium oznacza roślinność i przede wszystkim wodę. Jakie zastosowania w akwarystyce ma woda demineralizowana?

Woda miękka w akwarystyce

Akwaryści posługują się terminem „twardość wody”, który jest powszechnie używany do określenia wody bogatej w jony, szczególnie wapnia, ale też np. magnezu i żelaza. Taki skład posiada woda wodociągowa o twardości większej niż w przypadku wód powierzchniowych. Jakie znaczenie ma ten fakt dla akwarystów? Wyjaśnia to specjalista ze sklepu Global Water: Wykorzystując do napełnienia akwarium zwykłą wodę, tzw. „kranówkę”, możemy zaszkodzić hodowanym okazom. Stopień twardości wody to bowiem główny czynnik decydujący o hodowli – jej rozwoju i kondycji. Parametr ten wpływa na występowanie w środowisku określonego rodzaju roślinności, glonów, a w rezultacie również konkretnych gatunków ryb. Wodę powinno się więc każdorazowo dopasować do wymagań hodowli, w czym niezastąpiona jest woda miękka, czyli demineralizowana – pozbawiona zanieczyszczeń i jonów. Stosując dodatkowe nawozy i minerały można ją z łatwością dostosować do preferencji hodowanych gatunków i stworzyć optymalne środowisko dla ryb.

Metody demineralizacji w akwarystyce

Obecnie stosuje się trzy metody demineralizacji wody. Są to:

  • destylacja – demineralizacja zachodzi na drodze odparowania i skroplenia wody;
  • wymiana jonowa – wykorzystująca jonity: kationit i anionit do zastąpienia jonów w celu usunięcia twardości węglanowej wody lub jej całkowitej demineralizacji;
  • odwrócona osmoza – technika membranowa oparta na naturalnym procesie dyfuzji.

Największą popularnością cieszy się metoda odwróconej osmozy z filtrem akwarystycznym demineralizacji, jako najbardziej naturalna, prosta i skuteczna. Dzięki niej uzyskujemy miękką wodę pozbawioną wszelkich toksyn i zanieczyszczeń, a także fosforanów i azotanów. Skład takiej wody łatwo modyfikować zmieniając jej pH, np. zakwaszając czy tworząc zasadowe środowisko.

Zastosowanie wody demineralizowanej w akwarystyce

Woda demineralizowana znajduje szerokie zastosowanie w hodowlach ryb akwariowych. Gdzie przydaje się ta technologia?

  • Akwarystyka słodkowodna. Twarda woda to niepożądane środowisko dla gatunków słodkowodnych. Demineralizacja wody i nasycenie odpowiednimi minerałami pozwoli na stworzenie optymalnych, zbliżonych do naturalnych parametrów dla hodowanych ryb, np. paletek bądź skalarów.
  • Krewetkarium. Krewetki nie są przystosowane do twardej wody wodociągowej. Znakomicie czują się za to w wodzie oczyszczonej z niebezpiecznych związków, w tym miedzi i innych substancji chemicznych. Woda miękka to podstawa w hodowli krewetek.
  • Woda morska. Hodowanie gatunków morskich wymaga przygotowywania odpowiedniej wody, dbając o właściwy poziom i rodzaj zasolenia. Woda z kranu zawiera zbyt wiele zanieczyszczeń, które mogą zaszkodzić hodowanym okazom.
  • Rozmnażanie gatunków. Woda demineralizowana idealnie sprawdzi się w przygotowaniach do tarła. Niektóre okazy wymagają w tym okresie dostępu do wody o odpowiednim odczynie, który przypomina środowisko naturalne podczas pory deszczowej. Taką symulację można łatwo przeprowadzić właśnie dzięki demineralizacji wody.
5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *