Home Nauka Znaczenie demineralizacji wody akwariowej

Znaczenie demineralizacji wody akwariowej

0

Znaczenie demineralizacji wody akwariowejAkwarystyka, jak każde hobby związane z zoologią, wymaga wiedzy, umiejętności i odpowiedniego wyposażenia. Podstawą udanej hodowli, w tym również rybek w akwarium, są zdrowe i zadbane okazy. Niezbędne do tego jest stworzenie odpowiedniego otoczenia, co w przypadku akwarium oznacza roślinność i przede wszystkim wodę. Jakie zastosowania w akwarystyce ma woda demineralizowana?

Woda miękka w akwarystyce

Akwaryści posługują się terminem „twardość wody”, który jest powszechnie używany do określenia wody bogatej w jony, szczególnie wapnia, ale też np. magnezu i żelaza. Taki skład posiada woda wodociągowa o twardości większej niż w przypadku wód powierzchniowych. Jakie znaczenie ma ten fakt dla akwarystów? Wyjaśnia to specjalista ze sklepu Global Water: Wykorzystując do napełnienia akwarium zwykłą wodę, tzw. „kranówkę”, możemy zaszkodzić hodowanym okazom. Stopień twardości wody to bowiem główny czynnik decydujący o hodowli – jej rozwoju i kondycji. Parametr ten wpływa na występowanie w środowisku określonego rodzaju roślinności, glonów, a w rezultacie również konkretnych gatunków ryb. Wodę powinno się więc każdorazowo dopasować do wymagań hodowli, w czym niezastąpiona jest woda miękka, czyli demineralizowana – pozbawiona zanieczyszczeń i jonów. Stosując dodatkowe nawozy i minerały można ją z łatwością dostosować do preferencji hodowanych gatunków i stworzyć optymalne środowisko dla ryb.

Metody demineralizacji w akwarystyce

Obecnie stosuje się trzy metody demineralizacji wody. Są to:

  • destylacja – demineralizacja zachodzi na drodze odparowania i skroplenia wody;
  • wymiana jonowa – wykorzystująca jonity: kationit i anionit do zastąpienia jonów w celu usunięcia twardości węglanowej wody lub jej całkowitej demineralizacji;
  • odwrócona osmoza – technika membranowa oparta na naturalnym procesie dyfuzji.

Największą popularnością cieszy się metoda odwróconej osmozy z filtrem akwarystycznym demineralizacji, jako najbardziej naturalna, prosta i skuteczna. Dzięki niej uzyskujemy miękką wodę pozbawioną wszelkich toksyn i zanieczyszczeń, a także fosforanów i azotanów. Skład takiej wody łatwo modyfikować zmieniając jej pH, np. zakwaszając czy tworząc zasadowe środowisko.

Zastosowanie wody demineralizowanej w akwarystyce

Woda demineralizowana znajduje szerokie zastosowanie w hodowlach ryb akwariowych. Gdzie przydaje się ta technologia?

  • Akwarystyka słodkowodna. Twarda woda to niepożądane środowisko dla gatunków słodkowodnych. Demineralizacja wody i nasycenie odpowiednimi minerałami pozwoli na stworzenie optymalnych, zbliżonych do naturalnych parametrów dla hodowanych ryb, np. paletek bądź skalarów.
  • Krewetkarium. Krewetki nie są przystosowane do twardej wody wodociągowej. Znakomicie czują się za to w wodzie oczyszczonej z niebezpiecznych związków, w tym miedzi i innych substancji chemicznych. Woda miękka to podstawa w hodowli krewetek.
  • Woda morska. Hodowanie gatunków morskich wymaga przygotowywania odpowiedniej wody, dbając o właściwy poziom i rodzaj zasolenia. Woda z kranu zawiera zbyt wiele zanieczyszczeń, które mogą zaszkodzić hodowanym okazom.
  • Rozmnażanie gatunków. Woda demineralizowana idealnie sprawdzi się w przygotowaniach do tarła. Niektóre okazy wymagają w tym okresie dostępu do wody o odpowiednim odczynie, który przypomina środowisko naturalne podczas pory deszczowej. Taką symulację można łatwo przeprowadzić właśnie dzięki demineralizacji wody.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *