Stan naczyń krwionośnych jest bardzo ważny dla ogólnego zdrowia. Niektóre choroby, także te zagrażające życiu, mają swoje źródło w naczyniach krwionośnych, dlatego ważna jest wnikliwa diagnostyka. Współczesna medycyna umożliwia zajrzenie w głąb naczyń krwionośnych – służy temu angiografia. Kiedy się ją wykonuje? Sprawdź, czy powinieneś pomyśleć o tym badaniu.
Wskazania do wykonania angiografii naczyń
Angiografia to badanie, które pozwala określić stan całego układu krwionośnego. Ponieważ jednak jest inwazyjne, muszą być wyraźne przesłanki do tego, aby je przeprowadzić.
Lekarz zleca angiografię po to, aby potwierdzić lub wykluczyć niebezpieczne dla zdrowia i życia schorzenia, a wśród nich m.in.: zakrzepicę, guzy, zespół górnego otworu klatki piersiowej. Badanie angiograficzne wykaże też patologiczne zmiany tętnicy oraz anomalie w ich budowie anatomicznej. Wskazaniem do angiografii są także wystąpienie krwawienia z przewodu pokarmowego oraz podejrzenie zmian miażdżycowych naczyń mózgowia.
Jak przebiega angiografia?
Badanie angiograficzne polega na wprowadzeniu do krwiobiegu kontrastu, czyli preparatu, który jest widoczny w badaniu rentgenowskim. Kontrast rozprowadza się po całym układzie krwionośnym. Dzięki temu otrzymujemy pełny jego obraz. Kiedy środek rozejdzie się po organizmie, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie.
Angiografia musi być przeprowadzana w szpitalu. Pacjent jest na czczo. Kontrast wprowadza się do ciała albo bezpośrednio do badanego naczynia, albo do jednej z większych tętnic za pośrednictwem cewnika. Oprócz kontrastu można także wprowadzić preparat o pożądanym działaniu – zwężający naczynia krwionośne lub poszerzający je.
Środki używane do przeprowadzenia angiografii nie są obojętne dla zdrowia. Podczas badania, które trwa godzinę, możemy odczuwać bóle i zawroty głowy, nudności czy szumy uszne. Po wszystkim tętnica jest zaciskana opaską, a pacjenta poddaje się obserwacji przez co najmniej dobę.
Lekarz musi być poinformowany o tym, jakie leki przyjmujemy, czy mamy skłonności do krwawień, problemy z tętnem lub ciśnieniem. Ciąża wyklucza badanie angiograficzne. Jeżeli podejrzewasz u siebie problemy z naczyniami, skorzystaj z porady u angiologa: www.euro-klinika.pl.