Home Przemysł Czujnik pomiaru odległości – na jaki model się zdecydować?
0

Czujnik pomiaru odległości – na jaki model się zdecydować?

0

Zasada działania czujników pomiaru odległości opiera się na wysłaniu wiązki światła, która zostaje odebrana w drodze powrotnej przez odbiornik. Czujniki w tej technologii reagują na obiekty znajdujące się na drodze przebiegu wiązki światła. Ta technologia gwarantuje dużą odległość działania. Strefa czułości znajduje się między czołem nadajnika, a maksymalną odległością, przy której następuje przełączenie obwodu. Działają na zasadzie światła podczerwonego lub lasera.

Czujniki indukcyjne

Czujnik działa przez indukowanie prądów wirowych w metalu zbliżanym do pola czułości. Te prądy wpływają na pole elektromagnetyczne, wytworzone wokół czoła czujnika. Układ progowy kontroluje generowane napięcie, które maleje wraz ze zbliżaniem metalu. Przełączenie wyjścia czujnika następuje po zbliżeniu metalu na odległość odpowiadającą punktom włączenia i wyłączenia. Indukcyjne czujniki zbliżeniowe reagują na wprowadzanie metalu w strefę czułości. Zaletą tego rozwiązania jest reakcja na każdy metal oraz pewność i niezawodność pomiaru.

Czujniki ultradźwiękowe

Ich zastosowanie jest niezwykle uniwersalne. Mogą być używane nawet do najbardziej skomplikowanych zadań związanych z pomiarem odległości z dokładnością do kilku milimetrów. Sprawdzą się przy rozmaitych materiałach oraz w każdych warunkach pracy. Czujniki te do pomiarów wykorzystują ultradźwięki, których częstotliwości przekraczają teoretyczne pasmo słyszalne dla ludzi. Czujnik jednocześnie wysyła i odbiera sygnał dźwiękowy, z którego odczytuje pomiar.

Liniowe czujniki odległości

Pomiar opiera się na ruchomej części przez doczepioną linkę, która nawija się na bęben. Bęben połączony jest z wieloobrotowym potencjometrem precyzyjnym lub też enkoderem. Pomiar linkowy przenoszony jest na policzalną zmianę rezystancji. To rozwiązanie jest niezwykle dokładne oraz oferuje duży zakres pomiarowy. Samo urządzenie jest małe, a jego montaż prosty. Mieści się ono w zwartej obudowie.

Inklinometry

Służą do pomiaru kąta wychylenia przedmiotu względem pionu wyznaczanego przez siłę grawitacji. Działa na zasadzie kondensatora z dwoma okładzinami. Pomiar dokonywany jest przez różnicę pojemności między wahadłem, a okładziną. Taki sposób pomiaru zapewnia wysokiej dokładności pomiar. Stosowane są przede wszystkim w gospodarce, automatyce przemysłowej w maszynach, urządzeniach wykorzystujących dźwignię oraz w dźwigach.

Kurtyny optyczne

Cenionym rodzajem czujników pomiaru odległości są kurtyny optyczne. Działają na podstawie jednego kontrolera wysyłającego sygnał oraz nadajników i odbiorników ustawionych naprzeciwko siebie. Generowane wiązki światła tworzą swoistą siatkę i są w stanie odczytywać dane, gdy przechodzi przez nią obiekt. Przy wyborze tego typu rozwiązania szczególnie istotne jest pole detekcji.

Czujniki radarowe

Radar świetnie sprawdza się przy pomiarach odległości. Urządzenia działające na podstawie technologii radaru wykrywają obiekty znajdujące się w jego zasięgu oraz odczytują ich odległość. Zaletą tego rozwiązania jest wysokiej jakości pomiar nawet w ciężkich warunkach pracy. Mogą wykrywać zarówno obiekty poruszające się, jak i statyczne, co powoduje, że są one dosyć uniwersalnymi urządzeniami. Ponadto możliwe jest wykrywanie i mierzenie odległości wielu obiektów jednocześnie. Istnieje również możliwość szczegółowego ustawienia obszaru detekcji radaru.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *