Projektowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu – wskazówki
Prace instalacyjne to jeden z najważniejszych etapów podczas wykańczania mieszkania lub budowy domu. Należy się do nich solidnie przygotować, ponieważ ewentualne poprawki na późniejszych etapach mogą nas słono kosztować. Szczególnie ważne jest projektowanie instalacji elektrycznej, ponieważ jej układ będzie miał wpływ na późniejszą ergonomię i ustawienie sprzętów i mebli. Sprawdź na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektu elektryki.
Zaplanuj układ mebli i sprzętów
Projekt elektryki opiera się przede wszystkim na określeniu miejsc gniazdek elektrycznych. Aby je odpowiednio umiejscowić musisz wiedzieć gdzie dokładnie znajdą się poszczególne meble i sprzęty. Przygotuj wstępny projekt pomieszczenia – ustal gdzie będzie znajdowała się kanapa, telewizor czy biurko z komputerem. Wówczas możesz przygotować gniazdko elektryczne dokładnie w tym miejscu, w którym będzie niezbędne. Pozwoli to na przeciąganie w mieszkaniu nielubianych przedłużaczy i rozgałęźników. Projektując kuchnie ustal dokładnie, w którym miejscu znajdzie się lodówka i piekarnik. Jeśli planujesz zakup płyty indukcyjnej, warto zainwestować w tzw. „siłę”, czyli specjalną trójfazową instalację, która przyspieszy działanie sprzętu i odciąży domową instalację.
Rozkład i rodzaj oświetlenia
Gdy znasz rozkład mebli zastanów się nad oświetleniem pomieszczenia. Wybierz ich miejsce oraz rodzaj lamp. W jadalni koniecznie musi pojawić się lampa nad stół, która doświetli miejsce wspólnych posiłków i rozmów. Jeżeli chcesz wprowadzić delikatny klimat półmroku warto zainstalować niewielkie kinkiety tuż nad kanapą. W łazience oprócz głównego oświetlenia znakomicie sprawdzi się lampa nad lustro, która sprawdzi się podczas codziennego makijażu i pielęgnacji.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Projektując instalację elektryczną koniecznie pamiętaj o względach bezpieczeństwa. Instalacja powinna zostać wyposażona w różnicówkę, czyli wyłącznik padu uruchamiający się w momencie wykrycia niewłaściwego poziomu prądu wypływającego w stosunku do wpływającego. W miejscach gdzie panują wilgotne warunki i istnieje ryzyko kontaktu z wodą należy zainstalować gniazdko hermetyczne. Takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim w łazienkach, ale również piwnicach, na tarasie czy kotłowni.
Zanim ostatecznie zamówisz projekt elektryki i niezbędne materiały postaraj się skonsultować go z doświadczonym elektrykiem lub projektantem wnętrz. Kupując elementy elektryczne zapytaj sprzedawcę o zastosowane zabezpieczenia i wybierz produkty spełniające najwyższe standardy.