Home Przemysł Schody wspornikowe – ozdoba każdego domu
0

Schody wspornikowe – ozdoba każdego domu

0

Schody wspornikowe – ozdoba każdego domuSchody wspornikowe to typ schodów zamocowanych tylko z jednej strony z użyciem specjalnych, wytrzymałych bolców, w ścianie – w przypadku schodów prostych – lub też w słupie – przy schodach kręconych. Są lekkie, nie przytłaczają pomieszczenia i nie wysuwają się na pierwszy plan w jego przestrzeni, dzięki czemu na pewno znajdą uznanie wśród zwolenników niebanalnych rozwiązań i minimalizmu konstrukcyjnego. Dzięki ażurowej konstrukcji to też dobry pomysł na niebanalną ozdobę domu, który z pewnością zaskoczy gości i wywoła zadowolenie bardziej wymagających inwestorów.

Przygotowanie ściany i stopni schodów

Budowa i rozmieszczenie schodów wspornikowych nie może być przypadkowa i nieprzemyślana, dlatego trzeba ją zaplanować już na etapie projektowania domu. Budując schody proste, należy pamiętać, że ściana, w której umieszcza się stalową lub żelbetonową belkę, musi być solidna i odpowiednio przygotowana, aby utrzymała masywną i niewidoczną dla oka konstrukcję. Stopnie schodów są przytwierdzane do belki. Istnieje też możliwość realizacji schodów jako jednego elementu konstrukcyjnego zespolonego z belką, który w całości montowany jest podczas wykonywania projektu.

W budowie schodów wspornikowych niezwykle istotne jest takie zaplanowanie ich konstrukcji oraz staranna realizacja projektu, aby stopnie nie uginały się i aby tynk lub okładzina wokół ich styku ze ścianą nie pękał w wyniku mikrodrgań spowodowanych użytkowaniem i obciążeniem. Podkonstrukcje stopni najczęściej wykonuje się ze stali albo z prefabrykowanych elementów żelbetowych.

Montaż schodów wspornikowych

Swoją stabilność i bezpieczeństwo schody wspornikowe zawdzięczają żelbetowej lub stalowej belce wtopionej w ścianę, w którą zakotwiono także poszczególne stopnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu drgania podczas wchodzenia po schodach są właściwie nieodczuwalne. Aby je wytłumić i dodatkowo zabezpieczyć ścianę przed pęknięciami mogącymi się pojawić w wyniku wibracji powstających podczas użytkowania schodów, styk obudowy schodów ze ścianą wypełnia się elastycznym materiałem, na przykład korkiem.

Wykończenie schodów wspornikowych

Nowoczesny i wyjątkowy wygląd schodów wspornikowych uzyskamy poprzez zastosowanie do ich wykończenia okleiny z drewnianych desek. Oryginalnym pomysłem może też być użycie płyt szklanych, które – po odpowiednim przygotowaniu powierzchni oraz zdystansowaniu ich od ściany nośnej i konstrukcji stopnia – mogą przynieść ciekawy wizualnie efekt. Nie zaleca się z kolei wykańczania takich stopni gresem, który na skutek mikrodrgań może popękać.

Z balustradą czy bez?

To, czy nasze schody w domu będą miały balustradę, zależy wyłącznie od naszych upodobań. Jej wykonanie stanowi ostatni etap realizacji projektu i – jeśli się na nią zdecydujemy – będziemy mieli do wybory kilka możliwości jej mocowania. Możemy ją przytwierdzić wyłącznie do stopni (wtedy konieczne będzie dodatkowe umocowanie jej na wyższej kondygnacji w miejscu, w którym balustrada przechodzi w poręcz zabezpieczającą otwór na schody) lub do stopni i stropu powyżej. Ciekawym i dającym niepowtarzalny efekt jest także wykonanie balustrady z tafli szkła mocowanej do posadzki parteru oraz stropu powyżej.

Co warto wiedzieć?

Ostateczny wygląd, kształt i wykonanie stopni oraz liczba biegów zależą przede wszystkim od Klienta, wymagań wnętrza oraz budżetu. Ze względu na specyfikę ich konstrukcji, a także z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania schodów w domu, optymalnymi parametrami stosowanymi przy schodach wspornikowych są stopnie o wysokości 18-20 cm, grubości 8-12 cm oraz głębokości minimalnej 25-30 cm. Ze względu na jednostronne mocowanie stopni do ściany ich wysięg nie powinien przekraczać 120 cm. Podstawą powodzenia realizacji schodów wspornikowych każdego rodzaju jest solidność ich wykonania poprzedzona projektem, dlatego oszczędności związane z jakością materiałów na etapie budowy nie są wskazane. Ostateczna cena ich realizacji jest uzależniona od wybranych materiałów wykończeniowych, ale minimalne kwoty, które trzeba przeznaczyć na cieszące oko i bezpieczne schody wspornikowe, oscylują w granicach kilkunastu tysięcy złotych.

Źródło: Kobamet – balustrady nierdzewne

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *