Home Dieta Witamina C- niezbędna w diecie kulturysty
0

Witamina C- niezbędna w diecie kulturysty

0

witamina C - witaminyJak powszechnie wiadomo rola witamin dla funkcjonowania ludzkiego organizmu jest ogromna. Wiele licznych badań potwierdza fakt, iż właściwości najróżniejszych witamin są niezwykle pozytywne dla wszystkich komórek ciała, a w tym w dużej mierze dla komórek mięśniowych. Każda osoba, która postanowiła zadbać o zbudowanie silnych mięśni powinna więc zadbać o dostarczenie ich w odpowiedniej ilości. Jakie witaminy są najważniejsze dla organizmu kulturysty?

Witamina C – kwas askorbinowy. Jakie wykazuje działanie?

Istnieje wiele osób, które nie zdają sobie sprawy z dobrotliwych właściwości witaminy C. Jest ona niezbędna dla każdego sportowca w celu osiągnięcia postawionych sobie celów sportowych oraz uzyskiwania wysokich wyników. Jej najważniejsze funkcje to:

  • Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który chroni komórki mięśniowe przed szkodliwym działaniem rodników (dzięki temu zwiększa się odżywienie komórek, a zarazem ich wzrost)
  • Bierze czynny udział w metabolizmie białek, a przede wszystkim w procesie tworzenia się kolagenu (jest on głównym składnikiem tkanki łącznej w kościach i mięśniach). W organizmie sportowca niezwykle ważną kwestią jest, aby tkanka łączna pozostawała w prawidłowym stanie. W przeciwnym razie rośnie ryzyko wystąpienia urazów.
  • Przyspiesza wchłanianie żelaza, które jest niezbędne w procesach wiązania tlenu z hemoglobiną we krwi. Jeśli nie następuje prawidłowy transport trenu we krwi człowieka, automatycznie mięśnie zostają pozbawione wody, wskutek czego ich wydajność znacznie się zmniejsza
  • Pozytywnie wpływa na wytwarzanie się i uwalnianie hormonów steroidowych, w tym głównie testosteronu
  • Jest witaminą, która z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Komórki mięśniowe składają się głównie z wody, dlatego też niezwykle ważne jest przyjmowanie witaminy C w dużych dawkach
Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *