Home Przemysł Bezpieczeństwo alpinisty przemysłowego – kompletujemy wyposażenie!
0

Bezpieczeństwo alpinisty przemysłowego – kompletujemy wyposażenie!

0

Zmagania na wysokościach to codzienność alpinisty przemysłowego. Niezbędna wytrzymałość fizyczna, odwaga czy posiadanie specjalnych uprawnień sprawiają, że nie każdy odnajdzie się w zawodzie, gdzie prace wykonywane są nawet kilkaset metrów nad ziemią. Odpowiednie przeszkolenie to podstawa, a ponieważ duża wysokość to też duże niebezpieczeństwo, niezbędny będzie również wysokiej jakości sprzęt, który zminimalizuje ryzyko wypadku. Czego nie powinno zabraknąć w wyposażeniu alpinisty przemysłowego?

Alpinista przemysłowy — praca na wysokościach

Wszędzie tam, gdzie drabiny, rusztowania czy podnośniki nie zdają egzaminu, pojawiają się alpiniści przemysłowi, nazywani także technikami dostępu liniowego. Ich zawód polega na wykonywaniu usług wysokościowych, a czyste szyby i elewacje wieżowców, potężne reklamy na budynkach czy odśnieżone dachy, to jedne z efektów pracy na dosłownie wysokim poziomie. Aby alpiniści przemysłowi mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, niezbędny jest odpowiedni sprzęt BHP, który jednocześnie zapewni im komfort podczas wykonywania zawodowych obowiązków.

Alpinista przemysłowy — podstawowe wyposażenie

W pracach na wysokościach absolutną podstawę stanowią liny statyczne oraz dynamiczne. Pierwsze odznaczają się małą elastycznością, dlatego wykorzystywane są do zabezpieczania alpinisty w pozycji roboczej oraz wciągania i opuszczania ładunków. Drugie, bardziej podatne na rozciąganie, służą pracownikowi do odbijania się od ściany i jednocześnie asekurują go przed upadkiem. Oprócz lin istotna jest także uprząż — pełna, która obejmuje całe ciało albo biodrowa, skoncentrowana wokół bioder i ud. Jej zastosowanie pozwala zwiększyć bezpieczeństwo i uwolnić ręce alpinisty, dzięki czemu z łatwością może wykonywać zlecone czynności. Chcąc zwiększyć komfort pracy, warto doposażyć ją w dodatkową ławeczkę, która szczególnie sprawdzi się podczas dłuższego wiszenia. Kolejne na liście są przyrządy zjazdowo-asekuracyjne pomagające w bezpieczny i kontrolowany sposób zjechać na niższą wysokość oraz niewielkie przyrządy zaciskowe, które umożliwią alpiniście podchodzenie po linie. Kompletując wyposażenie nie można również zapomnieć o karabinkach, które w zależności od rodzaju mogą być stosowane do różnych celów, jak np. zabezpieczenia węzłów, a także pętlach i taśmach wspinaczkowych służących do budowania stanowisk asekuracyjnych.

Alpinista przemysłowy — odpowiedni strój

Większe bezpieczeństwo to również odpowiedni strój i dodatkowe środki ochrony. Niezbędny będzie przede wszystkim kask i specjalistyczne obuwie. W zależności od wykonywanych prac istotne mogą być także rękawice lub np. okulary ochronne. Ponieważ jesienno-zimowa pogoda stanowi dla alpinistów szczególne wyzwanie, w tym okresie warto pomyśleć o specjalnej odzieży wodoodpornej czy bieliźnie termoaktywnej, która pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Alpinizm przemysłowy — najważniejsze jest bezpieczeństwo

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że alpinizm przemysłowy to wyjątkowo niebezpieczny zawód. Ryzyko wypadku towarzyszy pracownikom każdego dnia, dlatego tak ważne jest skompletowanie odpowiedniego sprzętu, który będzie dostosowany do charakteru wykonywanych prac.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *