Święta narodowe bądź religijne obchodzone w danym kraju są okazją do tego, żeby wypocząć – często poza granicami metropolii miejskich. Nie każdy jednak pamięta, że wiąże się to również ze zwiększoną aktywnością na drogach, co często powoduje zatory drogowe, kolizje bądź inne sytuacje, które powodują utrudnienia na wybranych przez nas trasach. W maju i czerwcu w wielu krajach Europy kierowcy ciężarówek muszą liczyć się z utrudnieniami, które wynikają z ograniczenia ruchu w największych miastach.
Główne przyczyny wprowadzania ograniczeń
Przede wszystkim powodami są różne święta. Aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z czasu wolnego i usprawnić poruszanie się po kraju, władze poszczególnych państw decydują się na ograniczenia dla transportu ciężkiego. Należy także pamiętać, że wpływ na podjęcie decyzji o czasowym ograniczeniu ruchu dla ciężarówek i TIR-ów mają także względy ekologiczne – żyjemy w czasach, kiedy troska o środowisko staje się coraz bardziej popularna, a powszechna wiedza i świadomość w kwestiach związanych z dopuszczalnymi normami zawartości różnego rodzaju zanieczyszczeń w powietrzu rośnie z dnia na dzień. Osoby decyzyjne starają się podjąć działania, które zmniejszą poziom emisji spalin. Mimo utrudnień występujących na trasach autostrad w związku z ograniczeniami, trzeba zrozumieć decyzję o ich wprowadzeniu.
Przykładowe utrudnienia w ruchu
Ograniczenia mogą dotyczyć wszystkich dróg na terenie kraju, obszarów wybranych miast albo tylko poszczególnych odcinków. Np. we Włoszech zakaz obejmuje pojazdy ciężarowe, których DMC wynosi ponad 7,5 tony, i dotyczy tylko autostrady A22. Dokładne daty planowanych zakazów poruszania się po autostradzie to 1 maja (w ten dzień zakaz trwa od północy do 9 rano), 30 maja, 10 czerwca i 20 czerwca (zakaz będzie obowiązywał od północy do godziny 22). Natomiast ograniczenia ruchu wprowadzone w Niemczech i w Austrii na autostradach są bardzo zróżnicowane.
Co z kierowcami, którzy w trakcie transportu napotkają zakaz poruszania się daną trasą?
W tej sytuacji kierowcy są zobowiązani do skorzystania z okoliczny parkingów i przeczekania okresu zakazu poruszania się na danym odcinku drogi. Warto jednak śledzić informacje, gdyż może okazać się, że dany pojazd jest wykluczony z obowiązującego zakazu. Na przykład we Włoszech wyłączone są pojazdy przewożące zwierzęta do uboju bądź żywność o krótkim terminie przydatności. Warto również wyposażyć flotę w rozwiązania telematyczne, tj. platforma WEBFLEET. Dzięki udostępnianym przez aplikację mapom możemy w czasie rzeczywistym uzyskać informację o utrudnieniach w ruchu drogowym. W przypadku zamknięcia lub ograniczenia ruchu na drodze, aplikacja podpowie nam inną trasę – zważając na czas przejazdu i koszty jej realizacji.
Czasowe ograniczenie ruchu dla kierowców poruszających się po drogach Europy nie jest niczym nowym. Warto jednak korzystać z systemu, który przypomni o występujących utrudnieniach i pozwoli kierowcom realizować zlecenia zgodnie z założonym harmonogramem, bez opóźnień i kar umownych.
Źródło: Webfleet.com – tachograf cyfrowy