Home Dieta Warunki uprawy czosnku jarego i ozimego
0

Warunki uprawy czosnku jarego i ozimego

0

Warunki uprawy czosnku jarego i ozimegoCzosnek stanowi doskonały dodatek do potraw i pełni rolę naturalnego wzmacniacza smaku. Stosuje się go także w leczeniu wielu schorzeń, ponieważ wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i antywirusowe. Wyróżnia się dwie odmiany czosnku: jary i ozimy. Sprawdźcie jakie są warunki jego uprawiania.

Dlaczego sadzić czosnek

Czosnek znano już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Mezopotamii. Uprawiany był w celach leczniczych i spożywczych także przez Persów. Do Polski prawdopodobnie przywędrował z Azji dopiero w średniowieczu. Jego właściwości smakowe i lecznicze cenione są do dziś na całym świecie. Jako, że jest dodatkowo łatwy w uprawie, cieszy się w naszym kraju ogromnym powodzeniem.

Czosnek nie tylko wzmacnia smak potraw, ale ma też działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne, toteż wykorzystywany jest w leczeniu różnych chorób. Co więcej, obniża on ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, a zawarte w jego ząbkach związki siarkowe, german oraz selen pomagają w opóźnianiu procesów starzenia się organizmu poprzez zwalczanie wolnych rodników – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę POLAN.

Jak uprawiać czosnek

Pod czosnek wybierać należy gleby ciepłe (o pH 6,5-7,2) i przewiewne, które bogate są w próchnicę i składniki pokarmowe. Konieczne jest zapewnienie mu stanowiska w miejscu zacisznym, osłoniętym przed wiatrem, ale nasłonecznionym, ponieważ w cieniu nie stworzy on dorodnych, pełnych główek. Co istotne, nie może być uprawiany po sobie częściej, niż co 5 lat. Nie może być też uprawiany po innych roślinach cebulowych, ponieważ może być trawiony przez te same choroby i szkodniki.

Warunki uprawy czosnku ozimego

Czosnek ozimy sadzi się jesienią, przed pojawieniem się mrozów (zwykle od połowy września do końca października). To warzywo o dużych wymaganiach wodnych (najwięcej wody potrzebuje w czasie formowania główek). Ten typ czosnku najlepiej uprawiać na glebach żyznych, o dużej zawartości próchnicy i o uregulowanych stosunkach wodnych. Ta roślina nie radzi sobie na glebach zlewnych i zaskorupiających się. Wytrzymuje natomiast niskie temperatury.

Czosnek zimowy uprawia się w drugim roku po oborniku, którym (w ilości 3kg/m²) trzeba zasilić glebę. Dobrym przedplonem w jego przypadku są kapusta, ogórki, kalafior i seler. Ogólnie w uprawie tego rodzaju czosnku istotne jest nawożenie, a konkretnie jednorazowe nawożenie azotem po wzejściu roślin.

Warunki uprawy czosnku jarego

Czosnek jary można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną na przełomie marca i kwietnia – wszystko zależy od warunków pogodowych (można zrobić to po obeschnięciu gleby, jednak nie później, niż 10 kwietnia). Im później zostanie posadzony, tym mniejszego plonu można się spodziewać.

Pod uprawę czosnku jarego najlepiej wybierać gleby żyzne, gliniano-piaszczyste, zasobne w próchnicę o pH 6,5-7,0 oraz przepuszczalne. Jeśli zdecydujecie się na sadzenie go wiosną, to pole pod plantację przygotowujcie już od jesieni, wykonując uprawki gleby (orki przedzimowej) i nawożenie obornikiem. Z kolei wiosną konieczne będzie kultywatorowanie i bronowanie. Warto pamiętać, że nie należy sadzić czosnku na tym samym stanowisku nie tylko po sobie, ale też po innych warzywach cebulowych. Podczas wiosennego sadzenia, trzeba dostarczyć nawozy potasowe i fosforowe jesienią, a azotowe na wiosnę (w dwóch dawkach).

Nie należy opóźniać terminu sadzenia czosnku jarego, gdyż ma to później odzwierciedlenie w ilości plonów. Powodzenie w uprawie uzależnione jest od zdrowotności materiału rozmnożeniowego (lepiej sadzić czosnek pochodzący z większych plantacji). Podczas sezonu wegetacyjnego trzeba prowadzić stałą ochronę przed chorobami i szkodnikami.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *