Home Przemysł Jaki jest cel stosowania przedłużek do wideł w wózku widłowym?

Jaki jest cel stosowania przedłużek do wideł w wózku widłowym?

0

Wózek widłowy to pojazd podnośnikowy wykorzystywany do przenoszenia różnego rodzaju ładunków na niewielkie odległości. Jego charakterystycznym elementem są zawieszane na karetce stalowe widły. Ich długość może być zróżnicowana. W razie potrzeby wydłużenia wideł warto sięgnąć po specjalistyczne przedłużki.

Nakładki zwiększające funkcjonalność wózka widłowego

Przedłużki do wideł nazywane potocznie nakładkami montowane są w celu wydłużenia i zwiększenia powierzchni roboczej wideł. Do ich wytworzenia używa się stalowych profili otwartych lub zamkniętych. Elementy wykonane z profilu otwartego są puste od spodu, co wpływa na ich niższą cenę oraz mniejszą trwałość. Nakładki pełne charakteryzują się większą wytrzymałością i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Niska waga oscylująca wokół 20-30 kg, a także solidny i łatwy w obsłudze system mocowania to cechy, które wpływają na łatwość montażu i demontażu przedłużek. Prawidłowo dobrane i zamontowane nakładki są bezpieczne w użytkowaniu. Jakość profesjonalnych produktów potwierdzają certyfikaty bezpieczeństwa.

Zastosowanie przedłużek na widły

Kiedy pojawia się konieczność pracy na dłuższych widłach operator wózka ma dwie możliwości. Pierwsza to demontaż krótkich wideł i zamontowanie drugiej pary dłuższych. Niestety ze względu na ich duży ciężar wykonanie tej czynności jest niełatwe i czasochłonne. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie lżejszych, tańszych i łatwiejszych w montażu przedłużek. Tego rodzaju elementy znakomicie sprawdzają się w sytuacji, gdy dłuższe widły wykorzystywane są sporadycznie. Ich zastosowanie pozwala w łatwy sposób poprawić wydajność pracy. Przedłużki mogą być montowane wyłącznie na widłach o odpowiednim stanie technicznym. Sprzęt ten nie może być wykorzystywany jako element maskujący uszkodzenia wideł. Elementy te stosowane są w celu zwiększenia powierzchni roboczej. Korzystanie z nich nie wpływa na zwiększenie ładowności wózka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nakładek?

Decydując się na zakup przedłużek na widły, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z najistotniejszych jest ich długość. Zaleca się, aby widły stanowiły przynajmniej 60% długości nakładki. Oznacza to, że dla elementu o długości 1000 mm możliwe jest użycie przedłużki nie dłuższej niż 1670 mm. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do wygięcia się przedłużki, a nawet jej złamania pod wpływem przenoszonego ciężaru. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nakładek pochodzących od renomowanych producentów, które wytworzono przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Informacje na temat producenta, roku produkcji, numeru seryjnego oraz oznaczenie CE o dopuszczeniu sprzętu do użytku na terenie Unii Europejskiej, powinny być umieszczone na powierzchni nakładki. Montaż nakładek należy wykonywać po podniesieniu wideł na wysokość 1 metra, przy wyłączonym silniku i zaciągniętym hamulcu. Po nałożeniu osprzętu konieczne jest jego zabezpieczenie sworzniami i sprawdzenie stabilności połączenia.

Zakup przedłużki do wideł to rozwiązanie, które znacząco zwiększa funkcjonalność wózków widłowych. Solidna, prosta, łatwa w montażu i demontażu konstrukcja świetnie sprawdza się w przypadku użytkowników, którzy korzystają z dłuższych wideł sporadycznie i nie chcą tracić czasu na ich wymianę.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *