W dzisiejszych czasach tlen medyczny przydaje się w wielu sytuacjach, na przykład przy wskazaniu niedotlenienia. Tlenoterapia jest niezbędna również podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w czasie zdiagnozowanej hipotermii a także podczas udzielania pierwszej pomocy. Co to jest tlen medyczny? Jest to sprężony gaz w zbiorniku lub butli. Posiada on stężenie tlenu na poziomie 100%. Gazy medyczne stosowane są na szeroką skalę w ośrodkach opieki, szpitalach. Są one również pomocne na oddziałach endoskopii oraz laparoskopii.
Gazy medyczne – informacje w pigułce
Gazy techniczne stosowane są nie tylko w medycynie ale i również w technice laserowej oraz w wielu dziedzinach przemysłu. Instalacje gazów medycznych muszą być zgodne z normami europejskimi. Warto wiedzieć, że instalacje muszą posiadać m.in. awaryjne zasilanie oraz rezerwowe źródło, które stanowi pomoc w razie problemów. Oczywiście gazy medyczne przepisy informują o tym, że instalacje muszą być wykonywane ze standaryzowanych komponentów i materiałów. Co ważne, posiadają one znak bezpieczeństwa CE, który świadczy o wysokiej jakości stosowanych materiałów. Wszystkie wyroby medyczne muszą podlegać klasie IIa bądź IIb, w zależności od specyfiki danego gazu.
Gazy anestetyczne stosowane w znieczuleniach
Gazy anestetyczne są stosowane w znieczuleniach ogólnych, podawane są przez wykwalifikowanych anestezjologów przed przeprowadzanymi zabiegami. Anestetyki wziewne podawane są w pomieszczeniach wentylowanych, gdzie następuje prawidłowa cyrkulacja powietrza. Gazy anestetyczne mają również zastosowanie w stomatologii chirurgicznej podczas ekstrakcji niektórych zębów. W medycynie niezastąpione są spręża gazy i podtlenki azotu. Gazy medyczne są bezbarwne i nie wydzielają żadnego zapachu. Stanowią nieodzowną pomoc podczas zabiegów.
Próżnia w szpitalu niezastąpiona podczas wielu zabiegów medycznych
Próżnia jest stanem wysokiego rozrzedzenia gazu. Próżnia definicja informuje, iż z pomocą specjalistycznego sprzętu można precyzyjnie oczyścić narządy oraz niektóre organy z płynów ustrojowych, krwi oraz śluzu. Stosuje się ją po zakończeniu niektórych zabiegów medycznych. Warto wiedzieć, że próżnia w szpitalu może być pomocna również podczas oczyszczania głębokich ran. Może ona także napędzać niektóre urządzenia medyczne do działania. Instalacja gazów medycznych musi być zawsze przeprowadzona zgodnie z wymaganiami oraz skomplikowanymi procedurami. Warto pamiętać o tym, iż wszelkie instalacje muszą mieć przeprowadzane stałe kontrole a także wymagają odpowiedniej konserwacji.
Rola, jaką pełni tlen medyczny w szpitalach i ośrodkach opieki
Skąd się bierze tlen w ośrodkach opieki i szpitalach? Otóż, pobierany jest on z centralnej instalacji. Tlen powietrze najczęściej dostarczany jest poprzez zaawansowaną sieć gazów do różnych punktów medycznych. Tlen zastosowanie ma bardzo szerokie. Przydaje się on między innymi w leczeniu ciężkich przypadków niedotlenienia. Instalacja podtlenku azotu ma zastosowanie w chirurgii oraz stomatologii. Podtlenek azotu instalacja stosuje się podczas usuwania szwów pooperacyjnych oraz w czasie ekstrakcji zębów.