Home Dzieci i ciąża Wychowywanie introwertycznego dziecka – kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę

Wychowywanie introwertycznego dziecka – kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę

0

Introwersji nie należy uznawać za chwilowy stan, z której dziecko powinno wyrosnąć, ani nie należy mylić jej z ogólną nieśmiałością. Przecież wszyscy różnimy się nieco między sobą i każdy z nas ma odmienne potrzeby, jeśli chodzi o socjalizację i kontakty społeczne. Introwertyk to po prostu osoba o pewnych określonych potrzebach. Introwertycy dobrze czują się w towarzystwie innych, o ile pozwolimy, by interakcje społeczne mogły odbywać na własnych zasadach – niezależnie od tego czy mówimy tu osobach dorosłych, czy o dzieciach.

Jakość relacji jest ważniejsza niż ich ilość

Jeśli nasze introwertyczne dziecko ma tylko jednego lub dwoje przyjaciół, nie należy z góry zakładać, że to za mało i naciskać na próby powiększenia kręgu znajomych. Należy pozwolić dziecku zdecydować samemu, jaka grupa przyjaciół będzie wystarczająca.

Dla introwertyków interakcje społeczne potrafią być naprawdę wyczerpujące, dlatego dzieci o tym typie osobowości często dbają bardziej o jakość relacji niż ich ilość i mogą nie znajdować przyjemności w aktywnościach, do których potrzeba wielu osób.

Introwertyczne dziecko prawdopodobnie dużo lepiej będzie się czuło, spędzając czas z tylko jedną osobą jednocześnie i w takim wypadku należy mu na to pozwolić. To właśnie w takiej sytuacji dziecko jest w stanie czerpać z relacji maksimum korzyści dla swojego rozwoju.

Jak nie pomylić zdrowej potrzeby samotności z depresją?

Wielu rodziców martwi się, gdy ich dziecko lubi spędzać czas w samotności, ponieważ wiedzą, że jest to jeden z objawów dziecięcej depresji. Jednak u dziecka cierpiącego na depresję samotność ma inny charakter i towarzyszą jej inne objawy, niż w przypadku dziecka, które po prostu jest introwertykiem. Zaliczamy do nich smutek, utratę zainteresowania otoczeniem i lubianymi przez dziecko czynnościami, zmianę w trybie snu i wahania apetytu.

Dziecko, które jest po prostu introwertykiem, prawdopodobnie często będzie potrzebowało czasu dla siebie, ale wciąż pozostanie wesołe i zaangażowane w swoje ulubione czynności. Jeśli mimo to mamy wątpliwości, czy upodobanie do samotności naszego dziecka nie wiąże się z niczym niepokojącym, miejscem, w którym uzyskamy szczegółowe odpowiedzi, jest poradnia psychologiczna. Psycholog dziecięcy to osoba, która specjalizuje się w pracy z dziećmi i potrafi rozpoznać wszelkie niepokojące zaburzenia zachowania.

Czas spędzony w samotności jest introwertykom szczególnie potrzebny

Wychowując introwertyczne dziecko, należy pamiętać, że interakcje społeczne, nawet gdy są lubiane i pożądane, mogą być dla dziecka psychicznie i emocjonalnie wyczerpujące. Nie martwmy się więc, gdy po spotkaniu z członkami rodziny lub przyjaciółmi dziecko będzie potrzebowało spokoju i odpoczynku w odosobnieniu. Nie świadczy to o żadnych nieprawidłowościach w jego rozwoju, ani nie jest powodem do niepokoju. Przeciwnie – oznacza, że dziecko jest niezwykle świadome swoich potrzeb i ma opanowane mechanizmy na ich zaspokojenie.

Może się zdarzyć, że po braniu udziału w aktywnościach wymagających kontaktów towarzyskich dziecko straci humor, będzie markotne i drażliwe. To normalne i jest oznaką tego, że musimy pozwolić mu odpocząć w bezpiecznym, spokojnym miejscu z dala od zgiełku.

Jeśli wciąż mamy wątpliwości co do tego, czy odpowiednio wychowujemy introwertyczne dziecko, rozwiać je pomoże psycholog dziecięcy. Warto zorientować się gdzie w okolicy znajduje się poradnia psychologiczna, która służyć będzie nam pomocą kiedy napotykamy jakieś trudności.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *