Home Przemysł Lampa sufitowa z wentylatorem – podstawowe funkcjonalności i zastosowanie
0

Lampa sufitowa z wentylatorem – podstawowe funkcjonalności i zastosowanie

0

Wentylator jest niewątpliwie nieocenionym urządzeniem podczas upałów, które sprawdza się zarówno w domu, jak i w biurze. Większość wentylatorów, które spotykamy w sklepach, występuje w formie stojącej. Jednak nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie na schłodzenie powietrza w pomieszczeniu. W ostatnim czasie do łask wracają bowiem sufitowe wentylatory domowe połączone z oświetleniem. To niegdyś bardzo modne rozwiązanie jest doskonałą opcją zwłaszcza dla osób, które nie są zwolennikami klimatyzacji i cenią sobie wysoką funkcjonalność sprzętów.

Sufitowe wentylatory domowe – zastosowanie

Wentylator sufitowy z oświetleniem to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko podczas upalnych dni, ale również w zimie. W miesiącach letnich oprócz tego, że emituje światło, to obniża również temperaturę powietrza. Z kolei w zimniejszym okresie skutecznie miesza ciepłe powietrze z chłodnym, ogrzewając tym samym wnętrze. Co ciekawe, jest to również skuteczny sposób na walkę z nadmierną wilgocią w pomieszczeniu. Dodatkowo takie rozwiązanie znacząco wpływa na poprawę jakości powietrza, gdyż zapewnia jego ciągłą cyrkulację. Właściwy obieg powietrza skutkuje m.in. tym, że łatwiej się oddycha, a w mieszkaniu nie panuje zaduch.

Zintegrowanie wentylatora z oświetleniem sprawia, że jest to ponadto rozwiązanie bardzo uniwersalne i funkcjonalne. W przypadku lampy z wentylatorem opcje dotyczące oświetlenia są podobne jak przy tradycyjnej lampie sufitowej. Do wyboru mamy bowiem lampy ze zintegrowaną na stałe technologią LED lub lampy ze znormalizowaną oprawą (np. E27).

Lampa sufitowa z wentylatorem – jaki model wybrać?

Przed wyborem lampowentylatora należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie on zamontowany. W sklepach znajdziemy wentylatory przystosowane do użytku domowego lub w przestrzeni publicznej. Przykładowo domowe wentylatory łazienkowe często są dodatkowo wyposażone w timer oraz czujnik wilgoci. Natomiast wentylatory przystosowane do użytkowania w biurach działają punktowo, a średnica ich skrzydeł nie przekracza 40 cm. Oznacza to, że nie będą one w stanie schłodzić większego pomieszczenia, ale np. tylko jedno lub kilka stanowisk pracy na raz. W przypadku wentylatorów sufitowych stosowanych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych rozpiętość skrzydeł waha się w przedziale od 60 do 220 cm. Przyjmuje się, że im większy pokój, tym rozpiętość ta powinna być większa. W praktyce rozpiętość łopat do 80 cm stosowana jest najczęściej w łazienkach i małych sypialniach. Rozpiętość do 1 m sprawdza się z kolei w kuchniach, salonach i pomieszczeniach o wymiarach mniej więcej 4×4 m. Dla pomieszczeń o wymiarach 6x6m zalecana jest rozpiętość do 1,3 m, a w większych wnętrzach (powyżej 7×7 m) można zastosować rozpiętość ponad 1,5 m. Kupując wentylator sufitowy, warto ponadto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego jest wykonany oraz jego moc i głośność pracy.

Podsumowując, dobrze dobrany lampowentylator może być bardzo użyteczny, ponieważ będzie pełnił nie tylko funkcję oświetlenia, ale także przyczyni się do ochładzania powietrza w lecie oraz utrzymywania ciepła w zimie w danym pomieszczeniu. Połączenie tych dwóch funkcji jest szczególnie wyraźne w przypadku wentylatorów ze zmiennym kierunkiem obrotowym, gdyż obrót w kierunku prawym nawiewa powietrze ku górze, natomiast obrót w kierunku lewym rozprowadza powietrze po pomieszczeniu. Co ciekawe, praktyka pokazuje, że umiejętne wykorzystanie wentylatora domowego jest w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20%-30%, a integracja z oświetleniem LED to oszczędności na prądzie nawet rzędu 65%.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *