Otyłość brzuszna jest najgroźniejszym rodzajem nadwagi. Nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w pasie bardzo często powoduje bowiem bóle kręgosłupa, a nawet trwałe wady postawy. W wielu przypadkach prowadzi do rozwoju cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, a także zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego (np. zawał serca, udar mózgu). Niestety bardzo często, nawet pomimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, tłuszcz uporczywie odkłada się w okolicach brzucha. W takim przypadku prawdopodobnie warto rozważyć zabieg liposukcji.
Czym jest liposukcja brzucha?
Liposukcja brzucha to inwazyjny zabieg chirurgiczny, mający na celu zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha oraz talii. Polega na rozbijaniu, a następnie eliminowaniu złogów tłuszczu. W tym przypadku nieistotna jest płeć czy wiek pacjenta. Zabiegowi mogą poddać się jednak wyłącznie osoby charakteryzujące się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.
Przebieg zabiegu
Zabieg liposukcji przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, ale dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii istnieje również możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Jego rodzaj w głównej mierze determinowany jest stanem fizycznym pacjenta oraz rozmiarem obszaru podlegającego liposukcji. Aktualnie najpopularniejszą metodą jest liposukcja laserowa oraz ultradźwiękowa.
Podczas operacji chirurg nacina skórę na ok. 1,5–2,5 mm, wprowadzając kaniulę, czyli tzw. tępą igłę, której zadaniem jest zassanie tłuszczu. Kaniule to cienkie, puste w środku rurki rozpychające tkanki i umożliwiające rozbicie złogów tłuszczu. Podczas jednej operacji można usunąć od 2 do maksymalnie 5 litrów tłuszczu, dlatego w przypadku bardziej zaawansowanej otyłości brzusznej należy powtórzyć zabieg. Czas trwania pojedynczej sesji wynosi od 2 do 6 godzin.
Przeciwwskazania i efekty
Wykonanie liposukcji niesie za sobą pewne ryzyko. Bezpośrednio przed zabiegiem wykonywane są jednak odpowiednie badania i przeprowadzana jest specjalistyczna konsultacja, która pozwala wykluczyć przeciwwskazania typu ciąża, cukrzyca, nieprawidłowa krzepliwość krwi, zapalenie żył czy nadczynność tarczycy.
Odpowiednio przeprowadzona liposukcja brzucha prowadzi do redukcji tłuszczu w partiach, które zostały poddane zabiegowi. Pierwsze widoczne efekty można zaobserwować już po 3–4 tygodniach od wykonanej operacji.
Okres rekonwalescencji
Pacjent poddany zabiegowi pozostaje w szpitalu do 24h po jego wykonaniu. Podczas wypisu zostaje poinformowany o miesięcznym okresie rekonwalescencji, podczas którego zalecany jest odpoczynek, regeneracja i umiarkowany wysiłek fizyczny. Bezpośrednio po zabiegu warto stosować specjalną bieliznę uciskową oraz poddawać się masażom wspomagającym drenaż tkanki limfatycznej. Również lekkie ćwiczenia, takie jak pilates czy joga, wspomagają szybszy powrót do zdrowia. Ważną rolę odgrywa w tym przypadku także zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników wzmacniających. W okresie rekonwalescencji należy natomiast unikać opalania naturalnego oraz w solarium.
Liposukcja brzucha to niewątpliwie ratunek dla osób, które pomimo zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jednak ze względu na fakt, iż zabieg jest inwazyjny i występuje ryzyko powikłań, zawsze konieczna jest specjalistyczna konsultacja oraz wykonanie podstawowych badań.