Home Nauka Wiosenne porządki z językami, czyli jak wrócić do nauki angielskiego po dłuższej przerwie? – poradnik
0

Wiosenne porządki z językami, czyli jak wrócić do nauki angielskiego po dłuższej przerwie? – poradnik

0

Wiele osób ma problem z konsekwentną realizacją swoich planów – zaczyna urzeczywistniać pewne pomysły, idee czy koncepcje, ale nie doprowadza ich do końca. Tzw. słomiany zapał jest bardzo powszechny zwłaszcza wśród osób uczących się języków obcych. Skuteczna nauka języka angielskiego wymaga przede wszystkim odpowiedniej motywacji, entuzjazmu i regularności. Jak wrócić do nauki angielskiego po dłużej przerwie?

Znajdź źródło

Jeżeli planujesz powrót do nauki angielskiego po dłuższej przerwie, po pierwsze musisz przypomnieć sobie moment, w którym pierwszy raz odpuściłeś lekcję. Co wtedy sprawiło, że zamiast pójść na wybrany przez siebie intensywny kurs angielskiego, na którym tak ci przecież zależało, zdecydowałeś się na spacer ze znajomymi albo po prostu leniuchowanie przed telewizorem? Wiele osób odpuszcza naukę z powodu zmęczenia – po większym wysiłku fizycznym lub umysłowym nie są w stanie skupić się na czynnościach wymagających koncentracji uwagi i zaangażowania. Inni bywają z kolei zapominalscy – w przypadku nieodrobienia zadania domowego postanawiają uniknąć niezręcznej sytuacji i rezygnują z zajęć. Czasami skutecznym demotywatorem może być również brak widocznych postępów.

Wyjdź naprzeciw problemowi

Jeżeli utrata motywacji do nauki angielskiego wynika z tzw. niedogodności technicznych, warto podjąć kroki w celu ich eliminacji. Zbyt wczesna lub zbyt późna godzina zajęć, za duża lub za mała ilość zadań domowych, poziom kursu nieadekwatny do poziomu wiedzy, nieodpowiednia ilość osób uczęszczających na dany kurs czy kłopotliwa lokalizacja to tylko niektóre problemy, które mogą skutecznie zniechęcać do nauki angielskiego. W takim przypadku warto dopasować wspomniane kryteria do swoich potrzeb i szukać konkretnych rozwiązań, a nie wymówek. Na rynku dostępne są kursy języka angielskiego o różnym poziomie zaawansowania i intensywności, kształtujące odmienne umiejętności językowe, prowadzone indywidualnie lub w grupach czy skierowane do konkretnych grup wiekowych. Z tego powodu każdy znajdzie zajęcia idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Operacjonalizuj cele

Skuteczna nauka języka angielskiego wymaga operacjonalizacji celu, czyli zamiany celu bardzo ogólnego na kilka konkretnych zamierzeń. Technika ta pozwala szybciej i łatwiej osiągać satysfakcję z wykonywanej pracy. Jeżeli bowiem stawiamy przed sobą skomplikowane, czasochłonne cele i oczekujemy szybkich rezultatów, możemy łatwo się rozczarować i skutecznie zdemotywować. Natomiast jeżeli planujesz małe, ale regularne postępy w nauce języka angielskiego, prawdopodobnie będziesz odczuwał większą satysfakcję i entuzjazm. Przykładem celu operacyjnego może być opanowanie słownictwa z zakresu gastronomii czy zapoznanie się z zasadami stosowania strony biernej.

Równie ważne, co odpowiednie zaplanowanie nauki angielskiego, jest nagradzanie się za jej terminową realizację. Pyszny deser, wyjście do kina, ulubiony serial – taka nagroda to doskonała motywacja do nauki.

Technika trzech kroków w przywracaniu motywacji do nauki języka angielskiego stanowi skuteczną strategię dla osób, które w pewnym momencie odpuściły oraz dla tych, które w trakcie intensywnego kursu języka angielskiego zaczynają popadać w zniechęcenie. Znalezienie źródła demotywacji, rozwiązanie problemów, które utrudniają naukę oraz operacjonalizacja celów, z pewnością poprawią skuteczność nauki angielskiego.

Źródło: Archibald.pl – bezpłatny test online z angielskiego

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *