Home Przemysł Oprawy do wbudowania a oprawy natynkowe – porównanie rozwiązań
0

Oprawy do wbudowania a oprawy natynkowe – porównanie rozwiązań

0

Oprawy oświetleniowe to niezwykle istotny element wyposażenia każdego wnętrza, zarówno mieszkalnego, jak i przemysłowego. Oprawy oświetleniowe powinny bowiem spełniać wszystkie potrzeby ich użytkowników. Wśród wielu podziałów tego typu modułów należy wyróżnić dwie kluczowe kategorie – oprawy do wbudowania oraz oprawy natynkowe.

Oprawy do wbudowania

Oprawy do wbudowania, jak sama nazwa wskazuje, to modele dedykowane do wbudowania w suficie wykonywanym w technologii podwieszonej z płyt gipsowo-kartonowych lub bezpośrednio pod tynkiem. Tego typu oprawy oświetleniowe jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z pomieszczeniami gospodarczymi czy korytarzami. Jednak obecnie coraz częściej znajdują one zastosowanie także we wnętrzach mieszkalnych.

Oprawy do wbudowania to także świetna alternatywa dla niewielkich pomieszczeń, w których klasyczna lampa sufitowa emituje zbyt intensywne światło i zajmuje za dużo miejsca. Ponadto wybierając modele z regulacją natężenia emitowane światła, można dostosowywać zużycie energii do aktualnych potrzeb.

Oprawy do wbudowania najczęściej stosowane są w:

  • kuchniach,
  • przedpokojach,
  • sypialniach,
  • garderobach,
  • spiżarniach,

Tego typu moduły sprawdzą się też jako dodatkowe, ozdobne źródła światła (np. do podświetlenia wnęki w ścianie czy obrazów i fotografii rodzinnych).

Oprawy natynkowe

Ten rodzaj opraw cieszy się większą popularnością od modeli dedykowanych do wbudowywania. Zalicza się do nich kinkiety wewnętrzne oraz wszelkiego rodzaju lampy sufitowe. Dzięki temu, że montowane są bezpośrednio na powierzchni sufitu lub ściany, nie wymagają wykonywania w nich dodatkowych otworów. Wśród wielu zalet opraw natynkowych wyróżnia się m.in. różnorodność materiałów, z których są wykonywane (np. metal, tkaniny, szkło, drewno), wykończeń, rozmiarów czy wersji kolorystycznych. Dzięki temu z łatwością można dopasować je do stylistyki panującej w danym wnętrzu.

Pomimo tego, że zajmują one nieco więcej miejsca w przestrzeni niż lampy dedykowane do wbudowywania, wśród nich również można znaleźć modele, które sprawdzą się w pomieszczeniach o małej kubaturze, dodatkowo nie ograniczając niewielkiej powierzchni użytkowej. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju plafony i kinkiety wewnętrzne. Również lampa sufitowa o krótkiej zawiesi, będzie w tym przypadku dobrym wyborem.

Oprawy natynkowe cieszą się także dużą popularnością również ze względu na fakt, iż nie wpływają na konstrukcje ścian zastosowanych we wznoszonych budynkach. Można je bowiem montować bezpośrednio na powierzchniach sufitów czy ścian bez konieczności wykonywania otworów montażowych, jak ma to miejsce w przypadku opraw do wbudowywania.

 

Rodzaj opraw oświetleniowych instalowanych w danym wnętrzu w głównej mierze uzależniony jest od indywidualnych preferencji ich przyszłych użytkowników. Przy podejmowaniu decyzji warto jednak pamiętać, że zastosowanie opraw do wbudowywania, wymusza konieczność ingerencji w konstrukcję budynku (np. wykonanie otworów w sufitach). W niektórych przypadkach może okazać się to jednak niewykonalne. Ponadto w przypadku ewentualnej zmiany wystroju, pozostałości po instalacji będą problematyczną kwestią, wymagającą maskowania.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *