Home Przemysł Stosowane soli kamiennej jako dodatek paszowy

Stosowane soli kamiennej jako dodatek paszowy

0

Stosowane soli kamiennej jako dodatek paszowyLepsze wykorzystanie paszy, szybsze przyrosty dobowe, większa odporność na choroby, zmniejszenie szkodliwego wpływu odchodów zwierzęcych na środowisko – to wszystko można uzyskać poprzez stosowanie dodatków paszowych w żywieniu zwierząt. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju substancje, które zawierają niezbędne witaminy i składniki mineralne pozytywnie wpływające na funkcjonowanie organizmów zwierząt. Zalicza się do nich również sól kamienną. Przyjrzyjmy się bliżej, czym się charakteryzuje i dlaczego jest stosowana jako dodatek paszowy.

Zastosowanie soli kamiennej

Sól kamienna, czyli popularny chlorek sodu, jest ciałem stałym o krystalicznej budowie i białej barwie. Jest to substancja często występująca w przyrodzie. Tworzy m.in. minerał halit, a także otrzymuje się ją poprzez odparowanie z wody morskiej.

Sól kamienna jest powszechnie wykorzystywana w codziennym życiu. W medycynie jest niezbędna, aby pomóc odwodnionym pacjentom – podaje się ją dożylnie w postaci wodnego roztworu. W przemyśle chemicznym wykorzystanie soli kamiennej pomaga w uzyskiwaniu: wodorotlenku sodu, kwasu solnego, sody i chloru. W kuchni dodaje się ją do zup, mięs, warzyw, a ponadto wykorzystuje się do konserwowania żywności. Występuje również w organizmach żywych i odpowiada za regulację gospodarki wodno-mineralnej zwierząt, dlatego wykorzystuje się ją jako dodatek do pasz.

Sól kamienna jako dodatek do paszy

Organizmy zwierząt mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, które trudno dostarczyć w paszach w odpowiednich ilościach. Jednym z ważniejszych dodatków okazuje się sól kamienna wpływająca, jako źródło chloru i sodu, na równowagę jonową płynów ustrojowych zwierząt. Mieszanki paszowe z zawartością soli znakomicie uzupełniają dietę zwierząt hodowlanych w składniki mineralne, a ponadto wykorzystuje się ją do produkcji lizawek solnych, które są wzbogacane o kompozycje mikroelementów potrzebnych również zwierzętom leśnym.

Producentem wysokowydajnych koncentratów tłuszczowych, które są dostosowane do potrzeb nowoczesnej i zdrowej hodowli żywienia zwierząt, jest firma Feedoil sp. z o.o. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wszystkie wyprodukowane materiały paszowe są znakomitej jakości. Ponadto firma Feedoil oferuje oleje oraz tłuszcze roślinne surowe i rafinowane, które są przeznaczone zarówno do celów paszowych, jak i do spożycia bezpośredniego przez ludzi, a także inne produkty, takie jak m.in. sól kamienna i kreda pastewna.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *