Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Działa ich w Polsce kilka razy więcej niż wszystkich pozostałych (takich jak np. spółki jawne czy akcyjne). Nie może to dziwić, gdyż założenie i prowadzenie działalności gospodarczej jako spółka z o.o. gwarantuje liczne korzyści.
Czy założenie spółki z o.o. jest skomplikowane? Dlaczego opłaca się prowadzić działalność w takiej formie?
Niskie koszty zakładania spółek z o.o.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wymaga dużych nakładów finansowych. Koszty z tym związane dotyczą wydatku na notariusza (spisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego), rejestracja w KRS oraz wniesienie wkładu.
Niski kapitał zakładowy
Potrzeba 5000 zł, aby mieć kapitał do założenia spółki z o.o. Jeżeli w spółce jest kilku udziałowców, to kwota ta zostanie „rozbita” na określoną ilość udziałów. Trzeba pamiętać jednak, że jeden udział musi być wart minimum 50 zł.
Elastyczność prowadzenia biznesu
Spółka z o.o. nie ma ograniczeń odnośnie do wielkości prowadzonego biznesu. Tak naprawdę spółkę może założyć ogromna firma, jak i małe przedsiębiorstwo rodzinne, zatrudniające kilka osób. Nie ma również żadnych barier, mówiących o tym, jaki rodzaj działalności można podejmować w ramach spółki z o.o. Tego typu spółka okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla obcokrajowców, poszukujących optymalnej formy prawnej do prowadzenia biznesu.
Zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej – spółka z o.o.
Osoba, która samodzielnie prowadzi biznes, może założyć spółkę z o.o. To właśnie jedyny rodzaj spółki, który zezwala, aby był tylko jeden założyciel. Chcąc założyć spółkę akcyjną czy np. jawną, potrzeba minimum dwóch osób. Jest to korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy samodzielnie prowadzą biznes i nie mają zamiaru dzielić się władzą w firmie. Umożliwia to rozwój biznesu przy równoczesnej ochronie przedsiębiorcy poprzez ograniczenie ryzyka gospodarczego.
Odpowiedzialność wspólników tylko do wysokości wniesionych wkładów
Kiedy sytuacja finansowa spółki jest niekorzystna, wspólnicy będą zobowiązani do spłaty długów tylko do wysokości swoich wkładów. Nikt nie może sięgać po np. osobisty majątek wspólników.
Brak odpowiedzialności za zobowiązania wspólników
Kolejnym korzystnym rozwiązaniem, wynikającym z założenia spółki jest sytuacja, kiedy jeden ze wspólników może posiadać długi. Nie ma możliwości, aby zobowiązania wspólnika były regulowane z rachunku firmowego czy też majątku spółki z o.o.
Brak obowiązku opłacania składek ZUS
Kiedy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest dwóch lub więcej wspólników, to nie mają oni obowiązku comiesięcznego regulowania składek ZUS. Składki ZUS muszą być opłacane tylko w spółkach, gdzie jest jeden udziałowiec.
Preferencyjna stawka CIT
Zakładając spółkę z o.o. i mając status małego podatnika, korzysta się z preferencyjnej stawki CIT, która w pierwszym roku działalności wynosi 9%. Małym podatnikiem są ci, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie były wyższe niż 1,2 mln euro brutto. Będąc małym podatnikiem, a prowadząc działalność gospodarczą w sposób tradycyjny, nie istniałaby możliwość skorzystania z niższej stawki CIT.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości
Każda spółka z o.o. ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Tu korzystna jest współpraca z biurem rachunkowym. W czasach, kiedy przepisy podatkowe, prawne są niezwykle zawiłe, często ulegają zmianom, nawiązanie takiej współpracy to same korzyści. Oddelegowanie księgowości pracownikom rzetelnego, renomowanego biura rachunkowego pozwoli mieć pewność, że wszelkie kwestie księgowe, podatkowe, a także np. rozliczeń i obiegu dokumentów z ZUS-em, będą wykonane jak należy.
Jak doskonale widać, założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialność to wiele korzyści. Niskie koszty założenia, liczne zabezpieczenia na wypadek ryzyka gospodarczego, czy korzystne opodatkowanie oraz możliwość uniknięcia wysokich składek ZUS od lat zachęcają przedsiębiorców do zakładania własnej działalności w takiej formie.
Inspirowane: mddp-outsourcing.pl – elektroniczne sprawozdania finansowe