Home Medycyna Laserowa korekta wzroku – czym jest ten zabieg?

Laserowa korekta wzroku – czym jest ten zabieg?

1

laserowa korekta wzrokuOsoby z wadą wzroku noszące okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe doskonale zdają sobie sprawę z uciążliwości słabego wzroku. Nie jedna osoba, która cierpi na którąś z licznych wad wzroku oddałaby wiele, by widzieć ostro i wyraźnie bez konieczności zakładania szkieł, czy aplikowania sobie szkieł kontaktowych. Nie każdy to lubi. Na szczęście rozwój medycyny wykorzystującej najnowsze technologie stwarza możliwość usunięcia tej wady na dobre. Pojawia się jednak pytanie:

Kto może zoperować wzrok za pomocą lasera?

Laser, będący obecnie najpopularniejszą metodą korekty takich wad wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm jest również bardzo bezpieczny. Kto może zostać do niego zakwalifikowany i kto o podejmuje taką decyzję?

Każdorazowo to lekarz okulista specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej podejmuje decyzję czy pacjent się nadaje. Warunkiem jest dobry ogólny stan zdrowia i brak innych schorzeń okulistycznych. Zdarzają się sytuacje, że opinię wydają lekarze, którzy osobiście nie uczestniczą w samym zabiegu. Ostateczną zgodę wyraża zawsze lekarz operator, który przeprowadza zabieg.

Na czym polega laserowa korekta wzroku?

Na wstępie należy powiedzieć, że jest to zabieg kompletnie bezbolesny. Czuwa nad tym obecny w sali zabiegowej anestezjolog, który wprowadza do oczu krople znieczulające. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a jego głowa umieszczona jest na specjalnej podkładce, która przeciwdziała ewentualnemu poruszeniu się podczas zabiegu.

Zabiegu korekcji wad refrakcyjnych dokonuje się za pomocą lasera excimerowego i femtosekundowego. Laser modeluje krzywiznę rogówki, co sprawia że pacjent może ostro i wyraźnie widzieć bez potrzeby zakładania okularów korekcyjnych czy szkieł kontaktowych.

Gałka oczna pacjenta jest stale monitorowana podczas zabiegu za pomocą systemu Eyetracker, który również zabezpiecza prawidłowe przeprowadzenie zabiegu. Czas całego zabiegu to maksymalnie kilkanaście minut – laserowa korekta to zaledwie kilkanaście sekund. Zabieg jest na tyle nieskomplikowany, że już po godzinie od jego zakończenia możemy spokojnie wrócić do domu.

5/5 - (1 vote)

Comment(1)

  1. Ze swojej strony mogę polecić zabieg laserowy Lentivu. Można (na dzień dzisiejszy) wykonać go tylko w klinikach Optegra w 5 miastach w Polsce. Jest on bezpieczny i można uzyskać natychmiastowy efekt. Ja miesiąc temu byłam bardzo zadowolona.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *