Home Zdrowie Pokochaj swoje serce – Echo serca
0

Pokochaj swoje serce – Echo serca

0

echo serca badanie usgNie trzeba długo przekonywać, jak bardzo ważne w naszym organizmie i w naszym życiu jest serce. Zdrowe serce to prawdziwy skarb, choć często jest przez nas niedoceniany. Niejednokrotnie również lekceważymy poważne kłopoty albo bagatelizujemy dolegliwości i oznaki problemów z sercem. Nie możemy zapominać, że warunkiem naszego życia jest prawidłowa praca zdrowego serca. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja zdrowia i szczególna opieka oraz kontrolowanie serca i profilaktyka, która zapewni nam bezpieczeństwo.

Podobnie jak w każdej dziedzinie medycyny ważna jest profilaktyka i systematyczne kontrolne badanie organizmu, tak ważne i niemal obowiązkowe jest badanie naszego serca w celu wykluczenia jakichkolwiek zagrożeń. W niniejszym artykule dowiemy się, na czym polega badanie USG serca, tzw. Echo serca. Sprawdzimy również, kiedy należy takie badanie wykonać bezzwłocznie, jakie są wskazania do kontroli pracy serca, a także jakie zagrożenia mogą wystąpić. Dowiemy się, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie USG. Zazwyczaj badanie USG serca zleca nam lekarz kardiolog. Boimy się sami ingerować, natomiast musimy być świadomi zagrożeń, które wynikają z braku naszej troski i niezbyt wczesnej diagnozy. Badanie nie jest wcale przerażające, a jego zalety są ogromne. Warto zatem przekonać się do profilaktyki.

Czym właściwie jest badanie Echo serca?

Badanie serca funkcjonuje pod dwiema nazwami: Echo serca (właściwie: echokardiografia serca) lub USG serca (właściwie: ultrasonografia serca). Metoda polega na rejestrowaniu procesu przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych, a w efekcie pozwala ocenić anatomię serca, grubość ścian i wielkość jam serca. Podczas badania kontroluje się ruch mięśnia sercowego i zastawek. Badanie pomaga wykryć ewentualne wady wrodzone. Zasadniczym celem badania jest diagnostyka wad serca, a także kontrola wydolności krążeniowej serca. Urządzenie, czyli aparat USG, umożliwia pomiar przepływu krwi przez serce.

Dodatkowe informacje o badaniu USG serca

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne dla każdego pacjenta w każdym wieku, także dla kobiet w ciąży. Badanie również nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Można je wielokrotnie powtarzać bez żadnego ryzyka.

Kiedy należy koniecznie wykonać Echo serca?

Istnieje lista konkretnych wskazań, ze względu na które powinniśmy wykonywać badanie Echo serca. Należą do nich m.in.:

  • choroba wieńcowa,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu krążenia,
  • stan pozawałowy,
  • zaburzenia rytmu,
  • podejrzenie wad serca,
  • choroby niedokrwienia,
  • zapalenie wsierdzia,
  • kardiomiopatia.

Zwykle o potrzebie wykonania badania USG serca decyduje lekarz kardiolog. Jeśli jednak jesteśmy zaniepokojeni nasilonymi objawami, powinniśmy niezwłocznie wykonać badanie Echo, aby wykluczyć ryzyko którejkolwiek z chorób. Inaczej jest w sytuacji, gdy mamy do czynienia z jakimiś chorobami, wadami wrodzonymi albo gdy jesteśmy związani z ryzykiem lub stanem zawałowym. W takiej sytuacji badanie kontrolne powinno być naszym nawykiem. Nie możemy bowiem przeoczyć żadnego problemu, a wszelkie zmiany powinniśmy wykryć jak najszybciej, aby równie szybko podjąć dalsze konieczne kroki.

Diagnozowanie objawów

Echo serca jest nieocenionym badaniem, które służy do diagnozowania różnorodnych objawów. Wśród nich są na przykład duszności, omdlenia, a także bóle w klatce piersiowej czy szmery sercowe. Co więcej, USG serca stosuje się także podczas leczenia nowotworów. Pozwala ono na natychmiastową diagnozę powikłań chemioterapii i radioterapii.
Echo serca to jedno z najważniejszych badań USG. Jego znaczenie jest nieocenione. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i rozwiniętym technologiom możemy kontrolować nasze zdrowie oraz zapobiegać bardzo groźnym chorobom. Istotne, abyśmy chcieli korzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny oraz mieli świadomość własnego zdrowia i troski o nie. Każdy niepokojący sygnał może okazać się zbawiennym w skutkach, jeśli odpowiednio wcześnie na niego zareagujemy oraz podejmiemy właściwe kroki i zdecydujemy się na wizytę w gabinecie USG.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

5/5 - (1 vote)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *