Home Przemysł Regały paletowe pomogą Ci lepiej wykorzystać przestrzeń Twojego magazynu
0

Regały paletowe pomogą Ci lepiej wykorzystać przestrzeń Twojego magazynu

0

Regały paletowe należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych rodzajów wyposażenia magazynowego. Niegasnącą popularność zawdzięczają swojej niepodważalnej wszechstronności i pojemności. Aby w pełni wykorzystać ich użyteczność, istotna jest optymalizacja przestrzeni na regałach paletowych i odpowiednie rozmieszczenie towarów.

W wielu magazynach, wykorzystujących do przechowywania regały paletowe towary nie są właściwie rozmieszczone. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni na nich pozwoli na staranne przechowywanie produktów, a jednocześnie zwiększy ilość dostępnej przestrzeni na kolejne artykuły. Dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi wykorzystania regałów paletowych.

Przestrzeń korytarza

Szerokość korytarzy pomiędzy regałami paletowymi jest dostosowywana do obowiązujących przepisów BHP i wymagań związanych z transportem artykułów z użyciem wózków widłowych. Jednak w wielu magazynach korytarze mogłyby być węższe. Ich szerokość powinna zostać zmniejszona do minimalnego wymaganego wymiaru. Takie rozwiązanie pozwala na podobnej powierzchni ustawić większą ilość regałów paletowych i zwiększyć ilość miejsca do przechowywania.

Redukcja wolnej przestrzeni

Wiele magazynów wykorzystuje duże regały paletowe do kompletowania zamówień, odbioru lub wysyłki towarów. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość dostępnego miejsca, ponieważ każdy z artykułów musi zajmować określoną przestrzeń. W tym przypadku można pokusić się o ułożenie na regałach paletowych i pogrupowanie potrzebnych materiałów w większe kategorie, aby można było je łatwo znaleźć, a jednocześnie w ten sposób uniknąć powstawania niepotrzebnych pustych przestrzeni pomiędzy kolejnymi artykułami. Z kolei towary wykorzystywane do codziennej pracy czy przygotowywane do wysyłki należy przełożyć na mniejsze półki.

Panele bezpieczeństwa

Dobrym rozwiązaniem przy magazynowaniu towarów na regałach paletowych jest używanie paneli bezpieczeństwa do określania limitów przechowywania. To rozwiązanie chroni pracowników magazynów przed wypadkami w pracy i zabezpiecza przechowywany towar przed uszkodzeniem. Panele bezpieczeństwa są również przydatne w określaniu stanu zapasów magazynowych danego artykułu, dzięki czemu można w łatwy sposób dostosować ilość składanych zamówień do rzeczywistego zapotrzebowania na dany produkt.

Mobilność regałów

Jeśli na regałach paletowych przechowywane są produkty o szybkim obrocie, korzystniejsze może okazać się ich umieszczenie na regalach grawitacyjnych. Dzięki temu zwiększona zostanie mobilność towarów na magazynie, a przestrzeń na regałach paletowych będzie mogła zostać wykorzystana do przechowywania produktów, na które zapotrzebowanie jest mniejsze. Co za tym idzie czas obsługi klientów, rozładunek i załadunek towarów, a także ich transport na magazynie ulegną skróceniu, co wpłynie korzystnie nie tylko na wydajność pracy, ale również zwiększy satysfakcję klientów i komfort pracy pracowników.

Poszukiwanie przestrzeni niewykorzystanej

Niemal w każdym magazynie jest przestrzeń niewykorzystywana lub wykorzystywana nieekonomiczne. Zawsze warto rozejrzeć się w poszukiwaniu miejsca, w którym można byłoby zamontować dodatkowo regały paletowe i zwiększyć ilość przestrzeni na magazynowane towary. Należy upewnić się czy wszystkie pomieszczenia magazynu są odpowiednio zagospodarowane, a także, czy w każdym rogu i przy każdej ścianie znajduje się optymalna liczba regałów paletowych. Opłaca się również myślenie nieszablonowe i poszukiwanie przestrzeni nad oknami, drzwiami i pod antresolami. Tam również z powodzeniem można zamontować regały paletowe.

Korzystanie z regałów paletowych może być bardzo wydajne, wymaga jednak zastosowania kilku sprawdzonych rozwiązań, aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.

źródło: zms-systemy.pl

 

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *