Home Medycyna Jak zdobyć uprawnienia HDS?
0

Jak zdobyć uprawnienia HDS?

0

Czym jest HDS?

Poprzez HDS rozumiemy Hydrauliczny Dźwig Systemowy. Dokładniej mowa o samochodach ciężarowych, które są wyposażone w żuraw przeładunkowy. Ma on nośność nawet do kilkunastu ton, co sprawia, że jest idealny do załadunku i rozładunku towarów o dużej wadze i rozmiarze.

Warunki konieczne do obsługi urządzenia

Co trzeba zrobić by móc pracować przy obsłudze takiego urządzenia? Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat. Do tego wymagane są oczywiście niezbędne badania o braku przeciwskazań, ale także co najmniej podstawowe wykształcenie. Kursy HDS pozwalają nam zdobyć umiejętności i wiedzę o zarówno o budowie samego urządzenia, sposobie korzystania z niego, naszych obowiązkach jako operatora żurawia,  ale także podstawy BHP oraz sposobów postępowania w nagłych wypadkach. Cena takiego kursu trwającego 40 godzin dydaktycznych złożonego z zajęć praktycznych  i teoretycznych to około 800zł. Następnym krokiem jest zdanie egzaminu przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Co po kursie?

Gdy zakończymy egzamin z wynikiem pozytywnym wystawione zostanie nam bezterminowe zaświadczenie kwalifikacyjne (kategoria UDT – IIŻ żurawie przenośne). Daje nam ono uprawnienia do obsługi wszystkich typów żurawi przenośnych. Jest ono ważne także nie tylko na terenie Polski, ale także za granicą (może być również wydane w języku angielskim lub niemieckim). Takie zezwolenie na eksploatację żurawia przeładunkowego należy zawsze mieć przy sobie podczas jego obsługi.

Dlaczego warto zainwestować w uprawnienia HDS?

Potrafią być one przydatne w razie różnego rodzaju sytuacji wymagających od nas przeładunku lub ponownego rozmieszczenia towaru. Gdy nie posiadamy takich uprawnień (czynności może dokonać tylko osoba o tych uprawnieniach) to musimy być pewni straty czasu, gdyż na miejsce musi dotrzeć operator, a do tego operacja ta będzie także kosztowna. Tak samo jest w przypadku awarii urządzenia. Gdybyśmy chcieli je odłączyć, a następnie zabezpieczyć ponownie bylibyśmy zmuszeni ściągnąć kogoś, kto posiada odpowiednie zaświadczenie. I tak jak w poprzednim przypadku tracimy zarówno czas i pieniądze.

Posiadanie tego typu umiejętności powoduje, że dużo łatwiej będzie nam o pracę, gdyż operatorzy HDS są pożądani przez pracodawców, a przy tym dobrze opłacani.
Podsumowując, HDS to coraz powszechniejsze urządzenia w współczesnym transporcie. Dzięki swojej specyfikacji stały się najbardziej wszechstronnymi środkami transportu, jednak ich obsługa wymaga szkoleń. Ukończony kurs pozwoli na obsługę większych zleceń, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa.

Rate this post

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *