Czym jest HDS?
Poprzez HDS rozumiemy Hydrauliczny Dźwig Systemowy. Dokładniej mowa o samochodach ciężarowych, które są wyposażone w żuraw przeładunkowy. Ma on nośność nawet do kilkunastu ton, co sprawia, że jest idealny do załadunku i rozładunku towarów o dużej wadze i rozmiarze.
Warunki konieczne do obsługi urządzenia
Co trzeba zrobić by móc pracować przy obsłudze takiego urządzenia? Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat. Do tego wymagane są oczywiście niezbędne badania o braku przeciwskazań, ale także co najmniej podstawowe wykształcenie. Kursy HDS pozwalają nam zdobyć umiejętności i wiedzę o zarówno o budowie samego urządzenia, sposobie korzystania z niego, naszych obowiązkach jako operatora żurawia, ale także podstawy BHP oraz sposobów postępowania w nagłych wypadkach. Cena takiego kursu trwającego 40 godzin dydaktycznych złożonego z zajęć praktycznych i teoretycznych to około 800zł. Następnym krokiem jest zdanie egzaminu przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Co po kursie?
Gdy zakończymy egzamin z wynikiem pozytywnym wystawione zostanie nam bezterminowe zaświadczenie kwalifikacyjne (kategoria UDT – IIŻ żurawie przenośne). Daje nam ono uprawnienia do obsługi wszystkich typów żurawi przenośnych. Jest ono ważne także nie tylko na terenie Polski, ale także za granicą (może być również wydane w języku angielskim lub niemieckim). Takie zezwolenie na eksploatację żurawia przeładunkowego należy zawsze mieć przy sobie podczas jego obsługi.
Dlaczego warto zainwestować w uprawnienia HDS?
Potrafią być one przydatne w razie różnego rodzaju sytuacji wymagających od nas przeładunku lub ponownego rozmieszczenia towaru. Gdy nie posiadamy takich uprawnień (czynności może dokonać tylko osoba o tych uprawnieniach) to musimy być pewni straty czasu, gdyż na miejsce musi dotrzeć operator, a do tego operacja ta będzie także kosztowna. Tak samo jest w przypadku awarii urządzenia. Gdybyśmy chcieli je odłączyć, a następnie zabezpieczyć ponownie bylibyśmy zmuszeni ściągnąć kogoś, kto posiada odpowiednie zaświadczenie. I tak jak w poprzednim przypadku tracimy zarówno czas i pieniądze.
Posiadanie tego typu umiejętności powoduje, że dużo łatwiej będzie nam o pracę, gdyż operatorzy HDS są pożądani przez pracodawców, a przy tym dobrze opłacani.
Podsumowując, HDS to coraz powszechniejsze urządzenia w współczesnym transporcie. Dzięki swojej specyfikacji stały się najbardziej wszechstronnymi środkami transportu, jednak ich obsługa wymaga szkoleń. Ukończony kurs pozwoli na obsługę większych zleceń, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa.